Wapń jest podstawowym budulcem kości i zębów. Nasze dzieci potrzebują tego pierwiastka do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Jakie produkty bogate w wapń powinny znaleźć się w zdrowej diecie dziecka?
Wapń w diecie dziecka
Najwięcej wapnia potrzebują najmłodsi, ponieważ rosną i ich układ kostny się kształtuje. Wapń występuje głównie w nabiale, ale zdarza się, że dzieci nie chcą jeść produktów mlecznych lub nie mogą z powodu choroby czy alergii. Pierwiastek bierze udział w procesach nerwowych czy w pracy mięśnia sercowego. Jego wchłanianie umożliwiają inne pierwiastki i witaminy, takie jak fosfor, magnez, witamina A, C oraz D. Osoby z nietolerancją laktozy nie mogą spożywać mleka krowiego i przetworów z niego, więc wtedy muszą zastąpić je innymi źródłami wapnia.
Warzywa
Wbrew pozorom, w warzywach znajdziemy duże ilości wapnia. Najwięcej jest go w jarmużu, który może okazać się dla dziecka ciekawym i smacznym produktem pokarmowym. Dodatkowo, jarmuż dostarczy naszemu maluchowi równie cennej witaminy K, C i E. Pietruszka również powinna znaleźć się w diecie, bogate w wapń. Także zawiera witaminę C, chroni przed przeziębieniem i niweluje nieświeży oddech. Źródłem wapnia jest także soja. W suchych nasionach znajdziemy dużą ilość pierwiastka, który wspomożenie tylko wzrost kości, ale pracę układu nerwowego.
Bakalie
Dzieci uwielbiają przekąski, ale zamiast słodyczy, warto podać im zdrowe bakalie, naturalnie słodkie i smaczne. Orzechy zawierają wapń, niezbędny w diecie dziecka. Wspomogą procesy myślowe dziecka i zapobiegną skurczy mięśni. Dzieci warto zachęcić także do jedzenia słodkich suszonych fig i migdałów. Jako przekąska czy dodatek do śniadania będą zdrowym oraz pożywnym rozwiązaniem. Sezam i mak to również produkty, bogate w wapń. Paczka sezamków zapakowana na drugie śniadanie będzie zdecydowanie zdrowszą opcją niż czekoladowy batonik.
Tofu
Miłośnicy zdrowego stylu życia, kuchni wegańskiej oraz wegetariańskiej uwielbiają tofu. To właśnie tofu zastępuje im składniki, dostarczane przez mięso. Nie wszystkie dzieci chętnie zjadają kotlety czy inne dania mięsne, więc możemy zaproponować im coś zupełnie innego. Tofu, oprócz wapnia dostarcza białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Wapń to niezbędny składnik zdrowej diety dziecka. Świadomi rodzice muszą zadbać o to, by nie zabrakło go w codziennym jadłospisie malucha. Zdrowe produkty, niekoniecznie nabiałowe dostarczą odpowiednich substancji odżywczych, wspomagając prawidłowy rozwój dziecka.
Katarzyna Antos
Starszy syn namiętnie jada bakalie,młodszy również ale jeszcze bez orzechów