Jak wytłumaczyć dziecku chorobę?
Przede wszystkim nie można ukrywać przed dzieckiem faktu, że jest chore. Malec i tak czuje i widzi, że coś jest nie tak. Najlepiej rozmawiać z nim szczerze, ale dostosować zakres wiedzy do jego poziomu. Dziecko w wieku 2-7 lat potrafi łączyć ze sobą wydarzenia i odnosić je do konkretnej przyczyny. Myśli, że choroba może być wywołana jakimś zachowaniem, np. złym uczynkiem.
Warto mu wytłumaczyć, że objawy choroby nie są związane ze złym zachowaniem. Nigdy nie wolno łączyć choroby z karą i straszyć malucha, że swędząca wysypka i złe samopoczucie zaostrzą się, jeśli będzie niegrzeczne. Na tym etapie można wyjaśnić dziecku, że jego choroba to walka złych komórek z dobrymi, a leczenie to pomoc dobrym komórkom. Dla zobrazowania choroby warto posłużyć się zabawką albo rysunkiem.
Co to jest bajkoterapia?
Bajki wypełnione baśniowymi stworzeniami, księżniczkami, rycerzami i wróżkami to świat, w którym dziecko odnajduje się szybciej, niż w obcej dla niego realnej sytuacji. Na gruncie bajki maluch może bezpiecznie poznawać świat, testować różne sytuacje i uczyć się właściwego postępowania. Bajka pomaga regulować napięcie, oswajać lęk, zrozumieć ból czy objawy choroby. W leczeniu AZS, radzeniu sobie z emocjami i uczeniu dziecka codziennej pielęgnacji warto sięgnąć po magiczną opowieść – nawet wymyśloną przez siebie na potrzebę chwili.