Alergia wynika z nadmiernej reakcji naszego układu odpornościowego na nieszkodliwy czynnik pochodzący ze środowiska. Alergenem wziewnym, który często wywołuje uczulenie u dzieci, jest kurz. Mały alergik w domu wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim musimy dbać o czystość. Niestety, czasami tradycyjne środki do mycia szkodzą naszemu dziecku. Dlaczego warto sprzątać ekologicznie?
Na alergię cierpi około 40% ludzi na świecie. Uczulamy się na różnego rodzaju substancje, w tym różne pokarmy czy pyłki roślin. Alergia na kurz także nie jest rzadkością. Wywołuje nieżyt nosa, napady kichania, łzawienie oczu i duszności. Aby zapobiec tym przykrym objawom, musimy utrzymywać w mieszkaniu porządek. Do sprzątania najlepiej wybierać ekologiczne środki czystości.
Alergia na kurz – czym jest?
Choć potocznie mówi się o alergii na kurz, uczulającym czynnikiem wywołującym przykre symptomy są białka obecne w odchodach roztoczy. Kurz złożony jest w głównej mierze z fragmentów złuszczonego naskórka i włosów domowników, a także ziaren piasku, drobinek materiałów z ubrań, pyłków roślin czy drobin pochodzących z tapicerki mebli. W tych warunkach roztocza, czyli drobne pajęczaki, świetnie się odnajdują. Żywią się organicznymi cząsteczkami, które w dużej ilości znajdują się w naszych pościelach, łóżkach czy ubraniach. Kurz dostaje się do naszych dróg oddechowych z powietrzem. Wywołuje wtedy objawy alergii wziewnej: katar, kichanie, kaszel, świąd nosa, trudności z oddychaniem. Niekiedy jednak alergeny roztoczy działają kontaktowo i są przyczyną symptomów takich jak pokrzywka, zaczerwienienie skóry i jej obrzęk.
Alergik w domu – jak dbać o czystość?
Mały alergik w domu wymaga od nas zachowywania czystości i częstego sprzątania. Warto przemeblować nasz dom i usunąć wszystkie elementy, które mogą zbierać kurz. Firany, zasłony, dywany, tapicerowane meble czy pluszowe zabawki stojące na półkach są największym źródłem roztoczy. Miejsca, w których często zalega kurz, takie jak meble, parapety czy podłogi, musimy często przecierać wilgotną ścierką. Pamiętajmy o sprzątaniu różnych zakamarków, w których gromadzi się brud. Często je pomijamy podczas sprzątania, przez co bez problemu namnażają się tam roztocza. Ważne jest również odkurzanie. Powinniśmy zaopatrzyć się odkurzacz z filtrem, który wychwytuje mikroskopijne cząsteczki. Należy go używać pod nieobecność alergika. Odkurzanie zawsze powoduje wzrost stężenia cząstek kurzu w powietrzu, co może nasilić objawy uczulenia.
Dlaczego warto sprzątać ekologicznie?
Gdy od lekarza słyszymy diagnozę „alergia na kurz”, pojawia się u nas chęć, by kupić najsilniejsze środki czystości. Jest to jednak droga donikąd. Alergik w domu może wykazywać uczulenie nie tylko na kurz, ale także na detergenty. Ostre, drażniące substancje w nich zawarte często są przyczyną alergii kontaktowej. Najlepiej sięgnąć po ekologiczne środki lub przygotować je samemu. Do sprzątania wykorzystuje się produkty dostępne w każdym sklepie: ocet, sodę oczyszczoną, cytrynę, sól, olejki eteryczne. Podstawowym środkiem czyszczącym jest mieszanina połowy szklanki octu, 2 szklanek wody i połowy łyżeczki wybranego olejku zapachowego. Za to roztwór z wody, octu i sody nie tylko wyczyści wszelkie powierzchnie, ale także usunie przykre zapachy.
Mieszkanie małego alergika
Mały alergik w domu stanowi wyzwanie dla wszystkich domowników. Pewne nawyki związane z utrzymywaniem porządku wyjdą jednak na dobre całej rodzinie. Zabawki dziecka warto wystawić na dwór w mroźny dzień lub wstawić do zamrażarki. Dzięki temu wyeliminujemy z nich roztocza. Pajęczaki te doskonale czują się w wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach. Dlatego powinniśmy często wietrzyć mieszkanie i nie przegrzewać go. Warto również utrzymywać w nim wilgotność na poziomie 55-60%. Pościel i narzuty należy prać w wysokiej temperaturze. W łazience nie powinniśmy także używać sztucznych odświeżaczy powietrza. Ładny zapach wniosą do niej naturalne mydła lub pęczki ziół. Ekologiczne sprzątanie nie jest uciążliwe, jeśli się do niego przyzwyczaimy. Na pewno pomoże w zniwelowaniu objawów alergii dziecka. Wpłynie także na lepsze zdrowie całej jego rodziny.
Karolina Solga