Anafilaksja to najbardziej niebezpieczna reakcja alergiczna. Gdy nagle pojawia się wstrząs anafilaktyczny, nie wszyscy wiedzą, co robić. Pierwsza pomoc może okazać się niezbędna, dlatego wiedzę na ten temat powinni posiadać wszyscy zainteresowani tematem alergii.
Wstrząs anafilaktyczny
Wstrząs anafilaktyczny to reakcja organizmu na działanie alergenu. Różni się ona od typowych objawów alergii, takich jak katar czy łzawienie oczu. Anafilaksja bowiem, to zespół ogólnoustrojowych objawów, które pojawiają się nagle. U osób doświadczających wstrząsu możemy zaobserwować bóle głowy, duszności, gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego krwi czy omdlenia. Dolegliwości atakują szybko i często ze zwiększoną siłą, niż w przypadku tradycyjnych oznak uczulenia. Wstrząs może wystąpić po kontakcie z chemiczną substancją czy po zjedzeniu nawet niewielkiej ilości uczulającego produktu spożywczego, takiego jak orzeszki ziemne. Anafilaksja jest groźna, ze względu na kumulację objawów, które mogą prowadzić do śmierci alergika. Dlatego szybko udzielona pomoc może uratować czyjeś życie.
Wstrząs anafilaktyczny – co robić?
Nagłe i silne objawy alergii mogą wywołać panikę, co tylko pogorszy sytuację. Wtedy najlepiej zachować spokój i opanowanie. W przypadku wstrząs liczy się czas. Szybka reakcja jest w stanie zniwelować objawy i ustabilizować sytuację pacjenta. W innym wypadku może zrobić się groźnie. Im wcześniej pojawią się oznaki anafilaksji, tym bardziej zagrażają życiu alergika. Najpierw należy sprawdzić drożność dróg oddechowych oraz krążenie, ponieważ te dwa układy są najbardziej narażone w momencie wstrząsu. Do zatrzymania krążenia najczęściej dochodzi po lekach aplikowanych dożylnie i użądleniach owadów. U dzieci, przyczyną nagłych reakcja są zwykle pokarmy.
O anafilaksji świadczą takie objawy jak obrzęk, języka, gardła, krtani, wydłużony oddech,sinica, omdlenie, spadek ciśnienia tętniczego krwi. Po ich zaobserwowaniu należy przerwać ekspozycję na czynnik, czyli alergen, który wywołał wstrząs. Może to być usunięcie żądła czy odsunięcie lateksowego przedmiotu. Wszystko zależy od sytuacji i alergenu. Następnie należy wezwać pogotowie ratunkowe. W czasie oczekiwania na pomoc, choremu powinniśmy zapewnić optymalną i bezpieczną pozycję. Przy niewydolności oddechowej najlepsza będzie pozycja siedząca. Nieprzytomnego pacjenta, który oddycha samodzielnie, układamy na bok, w pozycji bocznej ustalonej.
Cały czas musimy monitorować stan pacjenta, ponieważ reakcje anafilaktyczne są nieprzewidywalne. Zdarza się, że alergicy, którzy już doświadczyli wstrząsu, mają przy sobie odpowiedni lek, w postaci adrenaliny. Wówczas należy zaaplikować ją domięśniowo. Jeśli jednak nie mamy pewności, poprośmy o pomoc lub zaczekajmy na pogotowie. Lekarz będzie wiedział w jaki sposób podać właściwy lek. Stwierdzona anafilaksja zwykle wymaga hospitalizacji. Po ustąpieniu wszelkich objawów i unormowaniu sytuacji zdrowotnej, pacjent może zostać wypisany ze szpitala.
Wstrząs anafilaktyczny to poważna reakcja alergiczna, w której pomoc na czas, ratuje ludzkie życie. Ciężka i gwałtowna postać objawów wymaga szybkiej interwencji, dlatego warto wiedzieć, co zrobić, kiedy pojawi się taka ewentualność.
Katarzyna Antos