leki zakazane w ciąży

W czasie ciąży kobietę obowiązują pewne zasady, które dotyczą nie tylko zdrowej diety ale także przyjmowania środków farmaceutycznych. Niektóre ze nich mogą niekorzystnie wpływać na rozwój płodu. Leki zakazane w ciąży – których przyszła matka musi unikać?

Kobieta w ciąży

Wyczekiwanie na poród to szczególny czas. Zmiany są nieuniknione, ale kobieta w ciąży czeka na swoje dziecko. Zanim dojdzie do jego narodzin, przez 9 miesięcy należy szczególnie dbać o swoje zdrowie. Wszystko co robimy i przyjmujemy, wpływa także na płód, czyli dziecko rozwijające się w łonie. Przyszła mama musi stosować się do wszelkich zaleceń lekarza. Ale co z tymi paniami, które przyjmują leki ze względu na różne choroby? Tutaj sytuacja jest szczególnie istotna, ponieważ środki farmakologiczne mogą oddziaływać na płód. Dlatego kobieta podczas pierwszej wizyty powinna poinformować lekarza o swoich chorobach i stosowanych lekach.

Leki zakazane w ciąży

Kobieta spodziewająca się dziecka nie może leczyć się samodzielnie. Wszelkie środki powinny być dobrane przez lekarza prowadzącego tak, by nie zagrażały ciąży. Nawet przy zwykłym przeziębieniu warto wiedzieć, jakich leków unikać. Pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszy, ponieważ wtedy rozwijają się najważniejsze narządy dziecka. Leki zakazane w ciąży nalezą do kategorii X. Pod żadnym pozorem, kobieta w ciąży nie powinna ich przyjmować. Poniższa lista jest zbiorem środków z danych grup, które mogą przyczynić się do zaburzeń rozwojowych płodu.

Witaminy

Witaminy takie jak retinoidy, czyli etretinat oraz izotretinoina grożą rozszczepieniem podniebienia czy wadami serca oraz układu moczowego. Witamina D w nadmiarze także nie służy dziecku. Niesie ryzyko deformacji układu kostnego. Nie warto więc przesadzać z ilością witamin, które powszechnie są uznawane za zdrowe i niezbędne.

Leki przeciwzakrzepowe

Stosowane w III trymestrze ciąży, mogą doprowadzić do krwawień i wylewów w obrębie tkanek płodu. Rezultatem będzie wówczas przedwczesny poród czy nawet poronienie.

Leki nasenne

Panie mające problemy ze snem, powinny zrezygnować na czas ciąży z leków nasennych. Tego typy środki, szczególnie talidomid czy pochodne benzodiazepiny, wykazują bardzo silne działania w stosunku do płodu. Ich stosowanie powoduje zaburzenia rozwoju, rozszczep podniebienia czy zespół odstawienia.

Antybiotyki

Antybiotyki mogą zaburzać syntezę DNA, czego efektem będą wady chromosomalne u dziecka. Antybiotykoterapia stosowana u kobiet w ciąży wpływa także na zaburzenia flory bakteryjnej dziecka i tym samym obniżenie jego odporności.

Leki przeciwnowotworowe

leki zakazaneLeki stosowane na nowotwory są zakazane u kobiet w ciąży, ponieważ ich składniki wpływają negatywnie na podział komórkowy. Dlatego kobietom leczącym się na nowotwory, odradza się zachodzenie w ciążę.

Katarzyna Antos