Zatem zdrowy spokojny tryb życia, harmonia i umiejętność unikania stresu, wyciszania się, a nawet organizowania czasu, by niwelować spięcia czasowe ma wpływ na stan skóry atopowej.
Dla aktywnych z atopowym zapaleniem skóry
W odprężeniu pomocne są tai chi, joga, a nawet wycieczka rowerowa czy spokojny trucht – aktywność o średniej i niskiej intensywności, która ukoi nerwy, pozwoli przewietrzyć głowę, utrzymać głęboki miarowy oddech.
Relaksuj się ruchem także na pływalni, lecz nie z wodą chlorowaną, ale *ozonowaną lub solankową*, w jeziorze czy morzu – ale po przygotowaniu skóry maścią ochronną, np. cholesterolową.
Unikniesz zaostrzenia objawów AZS trzymając się jak najdalej od miejsc, gdzie pali się papierosy, jest kurz, co sprzyja infekcjom czy jest klimatyzacja wysuszająca skórę, miejsc, gdzie łatwo o bakteryjne czy grzybicze zakażenia skóry (np. w kontakcie ze zwierzętami) – może to spowodować trudno do wygojenia rany.
Jeśli jesteś domatorem i masz AZS
Możesz wybrać ćwiczenia na macie, pilates, streching, albo nawet leniuchowanie. Ale ubranie i pościel będą Cię podrażniać – i rozdrażniać, jeśli zapomnisz o ich praniu w płynach lub specjalnych proszkach dla alergików (szczególnie tych nowych, jeszcze nieużywanych) i płukaniu krótszym niż dwukrotne (wiele pralek ma funkcję Allergy, dzięki której do płukania pobierana jest znacznie większa ilość wody).
Nie tylko ważne jest gdzie i jak się odprężasz, ale i w czym – wyłącznie w ubraniu innym niż wełna, by uniknąć zranień naskórka i nie dopuszczać do przegrzania i spocenia skóry, ryzując świądem i dodatkowymi podrażnieniami.
Jeśli chcesz poczuć się pięknie, zmysłowo i stylowo stosując perfumy wybierz te bez spirytusu, które dodatkowo nie wysuszą skóry.
Świadomość tych ograniczeń powinna szybko wyrobić w Tobie zdrowe nawyki, które pozwolą na czerpanie większej radości z każdego dnia.