Sezon na opalanie trwa. Lato to okazja, by zaczerpnąć odrobinę słońca. Czy chorzy na atopowe zapalenie skóry powinni unikać słońca?
Atopowe zapalenie skóry
Problemy skórne, to już nie tylko trądzik czy łuszczyca. To także choroby skóry, mające podłoże genetyczne i alergiczne. Doskonałym przykładem jest atopowe zapalenie skóry, które może rozwinąć się w każdym wieku, choć najczęściej przypadków zachorowań obserwuje się u dzieci. Już niemowlęta chorują na AZS. Choroba jest o tyle uciążliwa, że utrzymuje się przez całe życie i ma bardzo dokuczliwe objawy, widoczne na ciele. Przez swój przewlekły przebieg, jej leczenie nie należy do łatwych procesów. Skóra atopowa wymaga specjalnego traktowania, w postaci leczenia, pielęgnacji i ochrony. Tylko regularna i dostosowana do jej potrzeb pielęgnacja, jest w stanie poprawić stan zapalny.
Atopowe zapalenie skóry a słońce
Wraz z okresem letni, u chorych na atopowe zapalenie skóry pojawia się pytanie, czy powinni oni unikać słońca. Doskonale wiemy, że słońce jest potrzebne naszemu organizmowi, ponieważ dzięki promieniowaniu, wytwarza się witamina D. Słońce poprawia także nasze samopoczucie i dodaje energii. Nadmierne opalanie nie jest zdrowe dla skóry, przyczynia się do rozwoju wielu chorób i nowotworów, wśród których na uwagę zwraca czerniak. Osoby z atopowym zapaleniem skóry nie muszą unikać słońca, co nie oznacza, że mogą bezczynnie wylegiwać się godzinami w pełnym słońcu. Tutaj ważne jest zachowanie zdrowego rozsądku i przede wszystkim prawidłowej ochrony chorej skóry.
Na słońcu tylko z filtrem ochronnym
Kremy z wysokim filtrem ochronnym to obowiązkowe wyposażenie każdego chorego na atopowe zapalenie skóry. Skóra atopowa jest pozbawiona naturalnej bariery ochronnej, więc wymaga większej ochrony, niż zdrowa skóra. Aplikację kosmetyków przeciwsłonecznych powtarzamy co 2 godziny, a w przypadku kąpieli, każdorazowo po niej. Nawet jeśli używamy produktów wodoodpornych,musimy o tym pamiętać. W innym wypadku, nasze zmiany się nasilą i stan skóry ulegnie pogorszeniu.
Opalanie pod ścisłą kontrolą
Kto z nas nie lubi się opalać? Przyjemnie jest leżeć w pełnym słońcu, na leżaku lub piaszczystej plaży. Nasza skóra nie przepada jednak za nadmiernym promieniowaniem UV, dlatego chorzy na AZS powinni unikać ekspozycji na słońce, w godzinach 11-15. Wówczas obserwujemy największe promieniowanie, które jest najbardziej szkodliwe dla skóry. W tym czasie najlepiej przebywać w cieniu.
Nawilżenie to podstawa
Silne słońce wysusza skórę. Efekt jej prawy, może trwać bardzo krótko, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie nawilżenie. Stosując emolienty oraz inne kosmetyki nawilżające, chronimy skórę i przyspieszamy jej regenerację. Latem absolutnie nie możemy o tym zapominać, szczególnie przy atopowym zapaleniu skóry.
Katarzyna Antos