Banki mleka nie są jeszcze bardzo popularne w Polsce, choć krok po kroku zdobywają więcej zwolenniczek. Nie są już jedynie nowością, eksperymentem czy niepotrzebną nowinką, ale miejscem, które może wspomóc życie i zdrowie niemowląt.
Co to jest bank mleka?
Zanim zacznie się korzystać z banków mleka trzeba poznać, co to właściwie jest. W skrócie – jest to w pełni profesjonalne laboratorium, które pozyskuje oraz przechowuje w odpowiednich warunkach kobiece mleko. Jest ono wykorzystywane dla dzieci i przez dzieci, które z różnych powodów nie mogą być karmione przez własne matki. Dotyczy wcześniaków, których mamy nie mają jeszcze pokarmu, dzieci których mamy są chore lub u których pokarm z jakiś powodów nie chce się pojawić.
Ze względu na korzyści, jakie posiada matczyne mleko banki mleka powinny stanowić część podstawowej opieki nad niemowlętami, aby od momentu urodzenia, nawet najmniejsze dzieci miały szansę dobrego rozwoju.
Znaczenie naturalnego pokarmu
Wcześniaki to dzieci wysokiego ryzyka, które po przyjściu na świat zmuszone są przebywać w inkubatorach. Są przy tym grupą najbardziej narażoną na korzystanie ze sztucznego pokarmu. Nawet najlepszy pokarm pochodzący ze sztucznej produkcji nie zastąpi matczynego mleka oraz zawartych w nim składników: witamin, minerałów, substancji wspierających nie tylko wzrost dziecka, ale również jego układ odpornościowy. Trzeba pamiętać, że mleko matczyne jest dostosowane do aktualnych potrzeb rozwojowych dziecka, dlatego nie zastąpi go żaden produkt sklepowy. Karmienie nim wcześniaków może doprowadzić do szybkiego nabierania masy oraz większej pewności, że dziecko przetrwa ciężki okres bez uszczerbku na zdrowiu. Już samo to stawia banki mleka na wysokiej pozycji, gdyż zbierają one nadwyżki pokarmu, które można wykorzystać dla innych dzieci, niż własne.
Jak oddać mleko?
Wiedza o bankach mleka rozpowszechniła się na tyle, że coraz więcej kobiet posiadających nadwyżki pokarmu decyduje się na jego oddanie do odpowiedniej placówki. Jednak zanim dojdzie do przyjęcia pokarmu niezbędne jest poddanie się badaniom oraz oddanie do badania mleka, w celu sprawdzenia czy jest ono bezpieczne dla innych maluchów. W pokarmie często znajdują się bakterie – żyjące na otoczce piersi – które nie są niebezpieczne dla dziecka danej mamy, jednak dla innych mogą stanowić pewne zagrożenie. Z tego powodu proces kwalifikacji kobiety oraz jej mleka wymaga przejścia następujących etapów:
- badanie mleka,
- podstawowe badanie krwi,
- badanie krwi na obecność CMV, HBs, HIV oraz innych chorób mogących zagrażać zarówno kobiecie, jak i dziecku.
Poza badaniami przeprowadzany jest również wywiad karmiącą kobietą związany z jej trybem życia, stanem zdrowia, a także przebytymi wcześniej chorobami. Bardzo ważne jest, że kobiety oddające mleko do banku mleka nie powinny zażywać leków, jadać fast foodów, pić alkoholu ani palić papierosów. Wysoka kontrola w tym zakresie sprawia, że mleko będzie zdrowe dla każdego dziecka. W przypadku karmionych nim wcześniaków jest to podwójnie niezbędne, ponieważ właśnie nadwyżka zdrowego mleka u kobiet, może pomóc im dogonić wzrostem oraz zdrowiem dzieci urodzone w terminie.
Oddawanie mleka działa na zasadzie wolontariatu, honorowo, niczym dawstwo krwi, czyli nie uzyskuje się z tego tytułu żadnych przychodów. Jednak zarówno mamy-dawczynie, jak i ich dzieci mogą być objęte w ramach programu banków mleka bezpłatnym poradnictwem laktacyjnym oraz konsultacjami w tym zakresie. Bardzo często banki mleka oferują również sprzęt, który jest niezbędny do odciągania oraz przechowywania pokarmu.
Karolina Skrzek