Producenci farmaceutyków zasypują nas reklamami środków na alergię. Coraz więcej mówi się na temat uczuleń. Przybywa także alergików. Jednak nie zawsze mamy pewność, że to właśnie alergeny są przyczyną naszych problemów zdrowotnych. Sprawdź czy masz alergię i stań do walki z uczuleniem!
Sposób na alergię czy na przeziębienie?
Objawy towarzyszące alergii są bardzo często podobne do tych, które występują przy przeziębieniu czy innych chorobach. W związku z tym, nie zawsze uczulenie jest właściwie zdiagnozowane. Przy przewlekłych objawach takich jak katar czy duszności, zwykle podejrzewa się alergie, jednak objawy równie dobrze mogą być nietypowe. Diagnoza jest kluczem do rozpoczęcia odpowiedniego leczenia. Leki na alergię nie pomogą przy przeziębieniu i grypie. Dlatego medycyna dysponuje narzędziami, pozwalającymi na rozpoznanie alergii.
Sprawdź czy masz alergię!
Podstawowym narzędziem diagnostycznym są testy alergiczne. Pozwalają na sprawdzenie alergenów i ich reakcji z naszym organizmem. Testy dobiera się pod względem objawów czy innych czynników, określonych w wywiadzie lekarskim. Badanie umożliwia dostosowanie leczenia, które może być różnorodne. Każdy rodzaj alergii ma swoje leki i metody, niwelujące jej objawy.
Testy skórne
Testy skórne to najbardziej popularne testy alergologiczne. Łatwo się je wykonuje. Pozwalają na szybkie sprawdzenie alergenów, zarówno wziewnych jak i pokarmowych. Na skórę aplikuje się płynny alergen, po czym nacina się delikatnie jej powierzchnie, by substancja połączyła się z krwią. Po odczekaniu określonego czasu sprawdza się wielkość obrzęku na skórze. Im większy, tym większe prawdopodobieństwo alergii. Tego typu testy wykonuje się poza sezonem pylenia.
Testy z krwi
Testy serologiczne, czyli z krwi to także jedno z badań, sprawdzających uczulenia. Pobraną krew bada się w kierunku obecności przeciwciał IgE. Testy są polecane u osób z silną alergią czy z uczuleniami skórnymi. Krew jest badana w warunkach laboratoryjnych, co jest korzystne dla pacjenta. Na wyniki trzeba poczekać kilka dni, ale zdecydowanie warto wykonać badanie. Tym bardziej, jeśli nie mamy pewności co do alergii.
Testy płatkowe
Testy płatkowe to badanie zalecane przy alergiach zawodowych, gdzie występują zmiany skórne takie jak wysypka. Do pleców przykleja się specjalne komory z alergenami, a po dwóch dobach odczytuje się wyniki. Testy płatkowe są częścią diagnostyki alergii kontaktowych.
Testy kontaktowe
Podobnie jak przy testach płatkowych, te kontaktowe, wykrywają alergie kontaktowe. Na skórę aplikuje się alergeny w postaci maści. Wynik również odczytujemy po dwóch dobach.
Testy prowokacyjne
Testy prowokacyjne to nieco niebezpieczna metoda określania alergii. Podczas badania, może bowiem dojść do niespodziewanych i silnych reakcji alergicznych. Z reguły wykonuje się je, by potwierdzić wcześniejsze badania. Prowokacja często stanowi narzędzie przy sprawdzeniu alergii pokarmowych.
Katarzyna Antos