Eozynofile to białe krwinki, które odznaczają się w temacie alergii. Odgrywają ważną rolę przy reakcjach alergicznych. Eozynofile a alergia – jak zbadać ich obecność we krwi i co oznaczają ich parametry?
Krwinki kwasochłonne
Białe krwinki są produkowane w szpiku kostnym. Przemieszczane do krwi, osiedlają się w tkankach. Jedną z kluczowych funkcji eozynofili jest niszczenie białek alergennych. Eozynofile są odpowiedzialne za wytwarzanie histaminazy i fagocytazy. Histaminaza dezaktywuje histaminę, więc jest niezwykle ważna w walce z alergią.
Eozynofile podwyższone
Ilość eozynofilii jest określana dzięki morfologii krwi. To podstawowe badanie pozwala określić ilość białych krwinek w krwi obwodowej. Krwinki te są oznaczane symbolem Eo, który możemy zauważyć na wynikach badania krwi. Podwyższona ilość eozynofilów może świadczyć o alergii lub zakażeniu pasożytami. Eozynofile podwyższone będą stanowiły ponad 4% w rozmazie krwi. Taki wynik może świadczy o chorobie jaką jest atopowe zapalenie skóry. W przypadku alergii, wynik z pewnością będzie nieco wyższy. Obserwując wielkość powyżej 3000 mm3 można mówić o tzw. eozynofilii wysokiej. Eozynofile wysokie są określane terminem eozynofilia. U osób z astmą oskrzelową czy łuszczycą może pojawić się taki stan krwinek.
Eozynofile obniżone
Najmniejsza ilość białych krwinek we krwi, występuje u człowieka w godzinach porannych. U kobiet, mniejsze wartości są widoczne przed okresem jajeczkowania. Zdecydowanie mniejsza ilość krwinek kwasochłonnych może być wynikiem infekcji czy rekonwalescencji. Wtedy zaobserwujemy spadek ilości krwinek, co również będzie widoczne na wynikach badań laboratoryjnych. Obniżona ilosć eozynofilii to inaczej eozynopenia. Niski poziom krwinek może być spowodowany wysiłkiem fizycznym czy też problemami z gospodarką hormonalną. Norma granulocytów kwasochłonnych w organizmie stanowi 0,1-0,3 K/µl (G/l). Poniżej tej ilości określa się niedobór eozynofilii.
Przy podejrzeniu alergii, można wykonać badania, które określają, czy mamy podwyższone czy obniżone krwinki. Wynik jest wskazówką dla lekarza, która może skłonić do dalszych badań i innych działań medycznych.