Szpinak to dla niektórych koszmar dzieciństwa a dla innych prawdziwy przysmak. Bez wątpienia to bardzo zdrowa roślina. Alergia na szpinak występuje rzadko, ale jest możliwa. Czym się wyróżnia?
Szpinak – zdrowa roślina jadalna
Szpinak warzywny jest bardzo popularną rośliną. Jest uprawiany przez cały rok. To tania roślina, ale niezwykle bogata w składniki takie jak witamin, błonnik czy sole mineralne. Nie bez powodu rodzice próbują podawać szpinak dzieciom, choć te nie zawsze chętnie zjadają zielone liście. Roślina jest źródłem żelaza i fosforu. Co ciekawe, szpinak warzywny należy do tej samej rodziny co burak, zarówno liściowy jak i korzeniowy.
Alergia na szpinak
Alergia na szpinak występuje rzadko. Roślina zawiera jednak dużo histaminy, która odgrywa ważną rolę w procesie uczulenia. Przez wzgląd na ilość histaminy zawartej w szpinaku, na skórze mogą pojawić się wykwity. Jednak tego typu zmiany skórne raczej odbywają się bez udziału układu immunologicznego, więc raczej nie możemy mówić w tym wypadku o alergii. Ale szpinak wywołuje alergie pokarmowe, które mają miejsce niezwykle rzadko. Znacznie częściej pojawia się alergia wziewna na szpinak. Sam kontakt z rośliną może także wywołać uczulenie skórne. Osoby uczulone na szpinak mogą mieć problemy alergiczne po kontakcie z lateksem. Alergia krzyżowa może także wystąpić z białkiem pyłku roślin. Tego typu przypadki, zdarzają się jednak bardzo sporadycznie.
Przy podejrzeniu alergii na szpinak zwykle wykonuje się próbę prowokacyjna. Bardzo mała ilość przypadków uczulonych nie wymaga opracowania specjalnej diagnostyki. Prowokacja jest w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. Powinien wykonywać ją lekarz alergolog.
Katarzyna Antos