Alergia ma wiele twarzy. Może przytrafić się każdemu, bez względu na wiek. Nie ma znaczenia czy mowa o dzieciach czy osobach starszych. Uczulenie jest bezwzględne i często dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie.
Nagła pokrzywka skórna
Alergia często objawia się na skórze. Zarówno pokarmy jak i środki chemiczne mogą wywołać nagłe reakcje skórne. Dowodem na to jest historia kobiety, pracujące w zakładzie spożywczym. Ale nie o owocach czy warzywach będzie tu mowa. Do nagłej pokrzywki u kobiety doszło po kontakcie ze środkiem chemicznym, odkażającym taśmę produkcyjną. Samo wdychanie oparów wywołało pokrzywkę na ciele 50-latki. Na skórze pojawiły się bąble, które początkowo zmniejszyły się samoistnie. Na drugi dzień pokrzywka stała się bardziej dokuczliwa a objawom towarzyszyły trudności w oddychaniu. Kobieta musiała udać się na pogotowie ratunkowe, by uzyskać pomoc medyczną. Leki antyhistaminowe oraz rozluźniające mięśnie pomogły zmniejszyć obrzęk i ułatwiły oddychanie. Pokrzywka całkowicie minęła po kilku dniach. Kontakt z obcymi substancjami może okazać się bardzo niebezpieczny. Przy pracy z chemikaliami, pracownicy powinni być wyposażeniu w specjalne maski i rękawiczki ochronne.
Alergia na mleko i gluten
Mleko i gluten to popularne alergeny, zwłaszcza u dzieci. Przypadek rocznego dziecka pokazuje, że tego typu alergeny łatwo sprawdzić. Roczny chłopiec był niespokojny, a na jego ciele można było zaobserwować wysypkę oraz zaczerwienienie. W diecie dziecka nie brakowało produktów mącznych oraz mleka, niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Po odstawieniu na kilka dni produktów mlecznych i tych zawierających gluten, objawy skórne widocznie się zmniejszyły. Testy alergiczne potwierdziły diagnozę, którą okazała się alergia na mleko i gluten. Dieta eliminacyjna spowodowała poprawę stanu skóry oraz samopoczucia dziecka. A niezbędne składniki diety zastąpiono produktami, które nie wywołują uczulenia.
Aspiryna nie dla każdego
Historia sześciolatka pokazuje, że nawet popularny środek przeciwgorączkowy może wywołać alergię. W tym przypadku chodzi o aspirynę. Aspiryna, szczególnie ta musująca jest ogólnodostępnym środkiem przeciwzapalnym. W sytuacji gorączki, można podać ją choremu. Tak też uczyniła mama chłopca. Niestety po podaniu aspiryny, na plecach oraz klatce piersiowej dziecka pojawiły się małe czerwone krosty. Po konsultacji z lekarzem okazało się, że przyczyną wysypki była aspiryna. Organizm potraktował ją jako alergen. Na szczęście na rynku dostępne są różne środki przeciwgorączkowe, które z powodzeniem mogą zastąpić uczulającą aspirynę.
Alergia skórna na kosmetyki
Młody wiek i pragnienie nieskazitelnej cery to problem wielu dziewczyn. Przypadek dwudziestolatki pokazuje, że nie zawsze kosmetyki dostępne w aptece, mogą służyć naszej skórze. Dziewczyna chciała mieć cerę wolną od wszelkich niedoskonałości. Nabyła w tm celu zestaw dermokosmetyków, które miały odmienić jej los. Niestety poprawy nie było. Wręcz przeciwnie, na skórze pojawiło się jeszcze więcej pryszczy i wykwitów. Dopiero po odstawieniu kosmetyków i zastosowaniu bardziej naturalnych form pielęgnacji, cera wróciła do normy. Proces odbudowy skóry, po reakcji alergicznej na zastosowane kosmetyki trwał kilka miesięcy. Nie zawsze warto eksperymentować z kosmetykami, tym bardziej jeśli mamy wrażliwą skórę. Zdecydowanie lepiej wybierać wtedy produkty hipoalergiczne, polecane przez dermatologa lub alergologa.
Katarzyna Antos