Niełatwo z całą pewnością stwierdzić, czy nasz problem to na pewno alergia czy po prostu zespół suchego oka czy może zapalenie spojówek wywołane bakteriami, grzybami, wirusami.
Przyczyny zapalenia spojówek
Przyczyn przekrwienia oka jest wiele, jednak zazwyczaj świadczą one o jakiejś nieprawidłowości jego funkcjonowania. Przyczyną zapalenia spojówek tego niekoniecznie jest alergia, ale również podrażnienie poprzez pył, dym, wiatr, kosmetyki, suche powietrze o wysokiej temperaturze. Może pojawić się również po przetarciu oczu palcami z przyprawami czy sokiem niektórych roślin. Czynniki te zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.
Zapalenie spojówek może towarzyszyć również takim chorobom, jak: różyczka, odra, świnka, grypa, dlatego warto przede wszystkim udać się najpierw do lekarza ogólnego, zamiast czekać na wizytę u alergologa. Do niego udamy się na końcu, po wyeliminowaniu niealergicznych przyczyn zapalenia spojówek.
Wiosenne zapalenie spojówek
Jeśli zapalenie spojówek pojawia się regularnie w określonej porze roku (na przykład wiosną), z dużym prawdopodobieństwem możemy stwierdzić, że za chorobą stoi alergia.
W przypadku często występującego sezonowego alergicznego zapalenia spojówek wystarczy wywiad i wykrywające alergię testy skórne, potwierdzające diagnozę po wywiadzie lekarza.
Przy przewlekłym alergicznym zapaleniu spojówek, związanym z nadwrażliwością na roztocze kurzu domowego, grzyby, sierść, testy skórne nie zawsze są dodatnie – mimo ewidentnej reakcji oka na wymienione alergeny.