Amerykańska Akademia Astmy, Alergologii i Immunologii z 95% dokładnością wykonała testy skórne, wykluczając reakcje IgE-zależne.
Osoby z pokrzywką na twarzy i obrzękiem warg i języka nie miały jednak takich objawów jak świszczący oddech, kaszel, wymioty lub spadek ciśnienia krwi, a zatem nie były leczone epinefryną. Po odstawieniu jedzenia pizzy i pomidorów na kilka miesięcy, nie mając w przeszłości alergii pokarmowych lub nadwrażliwości na alergeny wziewne poziom ich immunoglobulin E (IgE) był prawidłowy.
Jako, że pizze mają wiele składników i są dostępne w bardzo wielu rodzajach trudno wyeliminować większość dostępnych składników, ograniczono się do regularnych kontroli skóry i ust po spożyciu pizzy lub któryś z jej składników.
Pizza a alergia
Mimo braku wrażliwości na warzywa, przyprawy, w tym zioła czy mięso, a także na ser czy składniki ciasta u badanych (test IHST) ponowiono próbę z pizzą i tym razem wynik był negatywny – kliniczne podejrzenie alergii na pizzę nie potwierdziło się, a przyczyny reakcji pacjentów nie zostały zdiagnozowane.
20-25% osób twierdzi, że ma alergię pokarmową, na skutek wystąpienia niektórych objawów po spożyciu żywności. A w rzeczywistości mniej niż 1/3 z nich ma alergię pokarmową; ci, u których po spożyciu pizzy wystąpiła alergia powinni badać się metodą prick-prick (nakłuć), z dwukrotnym nakłuwaniem skóry (sprawdzanie alergii na owoce i warzywa).
Ma to uzasadnienie we wszystkich tych przypadkach, gdy nie chcemy unikać spożywania produktów o właściwościach odżywczych, tych najpowszechniejszych w codziennej diecie czy preferowanych w rodzinie.
Więcej – World Allergy Organization Journal, VIII 2009