Pokrzywka charakteryzuje się między innymi miejscowym zaczerwienieniem skóry, przypominającym poparzenie i uporczywym, dokuczliwym swędzeniem. Jest to dość nieprzyjemne schorzenie, w dodatku potrafi być ono zwiastunem innych poważnych chorób. Dlatego budzące niepokój zmiany skórne powinny być niezwłocznie skonsultowane z lekarzem dermatologiem lub alergologiem.
Pokrzywka: przyczyny i rodzaje
Istnieje kilka przyczyn występowania pokrzywki. Ponieważ powody jej pojawienia się są bardzo różne, lekarze często mają kłopot z określeniem rodzaju przypadłości, na którą cierpi pacjent. Pod względem przyczyn pojawienia się wyróżniamy trzy rodzaje pokrzywki: fizykalną, niealergiczną oraz alergiczną. Wyróżnić można także pokrzywkę występującą jako reakcja na przyjmowane leki.
Pokrzywka fizykalna
Może pojawić się jako reakcja na zewnętrzne działania atmosferyczne, np. na ciepło (pokrzywka cieplna), na słońce (pokrzywka świetlna), czy na wodę (pokrzywka wodna). Odmiana fizykalna może wystąpić na ciele także pod wpływem zbyt mocnego ucisku czy z powodu zbyt intensywnego wysiłku fizycznego.
Pokrzywka niealergiczna
Pojawia się jako reakcja organizmu na to, że dzieją się w nim inne, niepokojące zmiany chorobowe. Często towarzyszy chorobom autoimmunologicznym (np. chorobom tarczycy), zakaźnym (zakażenia pasożytnicze lub wirusowe), a także niektórym chorobom nowotworowym (np. chłoniaki).
Pokrzywka spowodowana lekami
Zdarza się także, że za pojawienie się pokrzywki odpowiedzialne są leki, których składników nasz organizm nie toleruje. Do najczęstszych, farmaceutycznych „sprawców” pokrzywki zalicza się niektóre antybiotyki (np. penicylina), leki przeciwzapalne niesteroidowe (np. aspiryna, ibuprofen), czy niektóre środki przeciwbólowe (np. morfina, kodeina).
Pokrzywka alergiczna
Jednak do najczęściej występujących pokrzywek należy ta alergiczna, będąca rodzajem alergii skórnej, czyli reakcją organizmu na dostanie się do niego szkodliwego alergenu.
Za pojawienie się pokrzywki alergicznej odpowiada podniesiony poziom histaminy we krwi. Histamina jest substancją, która pod wpływem alergenu może zostać uwolniona z komórek odpornościowych, co powoduje jej „wylew” do organizmu. Wówczas występujące między innymi pod powierzchnią skóry naczynia krwionośne gwałtownie się rozszerzają, wskutek czego powstaje zaczerwienienie, obrzęk oraz inne charakterystyczne dla pokrzywki objawy.
Pokrzywka: najczęstsze alergeny
Pokrzywka będąca efektem alergii najczęściej powodowana jest przez pokarmy, na które jesteśmy uczuleni. Do najsilniejszych i najpowszechniej występujących alergenów pokarmowych należą: pszenica (gluten), orzechy (głównie orzeszki ziemne), ryby, owoce morza, miód, cytrusy, czekolada. Jednak nie tylko alergeny pokarmowe mogą być przyczyną powstawania pokrzywki. Także alergeny wziewne i kontaktowe takie jak pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy sierść zwierząt u osób dotkniętych alergią mogą powodować reakcje skórne w postaci pokrzywki.
Pokrzywka: objawy alergii skórnej
Pokrzywka jest rodzajem wysypki skórnej, która może utrzymywać się przez zaledwie kilka godzin, ale też przez kilka tygodni, bądź przez całe lata – w tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z postacią przewlekłą.
Bąble pokrzywkowe
Do charakterystycznych objawów pokrzywki należą zaczerwienienie i obrzęk skóry, która pokrywa się tzw. bąblami pokrzywkowymi. Skóra pokrzywkowa wygląda bardzo podobnie jak po poparzeniu pokrzywą (stąd nazwa choroby). Reakcjom skórnym często towarzyszy świąd opisywany przez pacjentów jako uporczywy, a często wręcz nie do wytrzymania.
Niebezpieczne objawy pokrzywki
Pokrzywka może pojawić się na całym ciele – bądź to w postaci małych, zaczerwienionych, swędzących plamek lub też na większych obszarach skórnych. W ciężkich przypadkach zaczerwienieniom i pojawieniom się bąbli pokrzywkowych może towarzyszyć też opuchlizna dłoni, stóp, a także twarzy czy języka. W przypadku kiedy opuchlizna pojawi się w okolicach jamy ustnej, czy to na języku, czy w krtani, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, gdyż skutkiem takich objawów może być nawet utrata życia.
Wstrząs anafilaktyczny
Jeśli obrzękom, zaczerwienieniom i swędzeniu skóry dodatkowo towarzyszą nudności, wymioty, bóle brzucha, silne bóle lub zawroty głowy, a także zaburzenia rytmu serca – może to oznaczać, że nasze życie jest w niebezpieczeństwie! W przypadku podejrzenia wstrząsu anafilaktycznego należy niezwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe, lub – jeśli chory posiada lek przepisany przez lekarza – podać mu go natychmiastowo.
Natalia Łukaszewska