elementarz alergika

Elementarz alergika to podstawowa wiedza na temat alergii. Ilość informacji jest ogromna, ale dziś prezentujemy najważniejsze kwestie o uczuleniach od A do Z.

O uczuleniach od A do Z

Alergia to zmora wielu osób. Życie z nią nie jest łatwe. Często wymaga poświęceń i zmiany nawyków. Uczulenie jest efektem reakcji organizmu, na działanie alergenów. Substancje, które wywołują alergie stanowią niekończącą się listę. Osoby uczulone muszą borykać się z różnymi objawami, które bywają uciążliwe. Alergie dotyczą zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Podstawowa wiedza na ich temat przybliży choć trochę problem współczesnej medycyny.

Alergie pokarmowe

Alergie pokarmowe stanowią duży problem, szczególnie u dzieci. Najczęściej uczulają białka mleka krowiego, warzywa, owoce, orzechy oraz owoce morza. Alergeny pokarmowe towarzyszą nam w odżywianiu, co utrudnia skomponowanie właściwej i bezpiecznej diety. Ten rodzaj uczulenia wywołuje problemy skórne i trudności z oddychaniem. Pokrzywka, świąd czy rumień to tylko niektóre z możliwych dolegliwości skórnych. Osoby z alergią pokarmową muszą wprowadzić w życie dietę eliminacyjną, polegającą na wykluczeniu z jadłospisu danych produktów pokarmowych.

Alergie skórne

Skórne alergie zwane również jako alergie kontaktowe to efekt kontaktu ciała z uczulającą substancją. Do zagrożeń skórnych zaliczamy metale, środki chemiczne czy kosmetyki. Lista jest oczywiście o wiele dłuższa. Uczulenie skórne bywa uciążliwe, ponieważ na ciele pojawia się stan zapalny w postaci zaczerwienienia czy bąbli. Skóra alergiczna jest wrażliwa i podatna na działanie wielu czynników, co wymaga stałej pielęgnacji i ochrony.

Alergie wziewne

Uczulenia wziewne to jedna z najbardziej charakterystycznych grup alergii. Alergeny takie jak pyłki roślin, sierść zwierząt czy roztocza kurzu to znane przyczyny problemów zdrowotnych. Alergie wziewne dotyczą układu oddechowego. Wdychając powietrze, do naszego organizmu przedostają się szkodliwe substancje. W rezultacie dochodzi do reakcji alergicznej. Może pojawić się katar, kaszel, duszności. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek czy katar sienny to popularne dolegliwości przy tego typu alergiach.

Testy alergiczne

Testy alergiczne pozwalają na zdiagnozowanie alergii. Zwykle wykonuje się testy skórne, testy z krwi lub próby prowokacyjne. Badania umożliwiają określenie alergenów, na które reaguje nasz organizm. Można wykonać je zarówno u dzieci jak i dorosłych. Testy są robione w specjalistycznych poradniach alergologicznych i przychodnich, gdzie przyjmuje alergolog.

Odczulaniealergie

Odczulanie to jedna z metod leczenia alergii. Polega na szczepieniach, wykonywanych w określonych odstępach czasu. Odczulanie może trwać nawet kilka lat. Nie gwarantuje całkowitego ustąpienia alergii, ale w wielu przypadkach jest jedyną skuteczną metodą.

Katarzyna Antos