Alergia pokarmowa występuje bardzo często. Niektóre produkty, które doskonale znamy i często spożywamy nogą być przyczyną naszych problemów. Na liście alergenów znajdziemy jajka. Skąd się bierze alergia na jajka?
Alergia pokarmowa
Uczulenie na pokarmy to reakcja układu immunologicznego na alergeny zawarte w produktach spożywczych. Takie czynniki wchodzą w reakcje organizmu, powodując różne objawy alergii. Dolegliwości często przypominają inne choroby, przez co problemy zdrowotne nie są w pierwszej kolejności utożsamianie z uczuleniem. Osoby nadwrażliwe na konkretne substancje zawarte w produktach pokarmowych mogą znacznie intensywniej reagować na alergeny. W rozpoznaniu alergii pomagają testy skórne oraz próby prowokacyjne. Diagnostyka alergii pozwala na sprawdzenie szkodliwych dla danej osoby alergenów pokarmowych, co jest pierwszym krokiem w postępowaniu leczniczym.
Alergia na jajka
Alergia na jajka występuje głównie u dzieci, ale może pojawić się także u osób dorosłych. Nadwrażliwość organizmu dotyczy białka i żółtka jaja kurzego. To, zaraz po mleku najpopularniejsza alergia pokarmowa u dzieci. Organizm może być wrażliwy na białka zawarte w jajku. Takie substancje jak globulina, albumina czy witelina to nazwy, pod którymi kryje się jajko. Dlatego osoby uczulone powinny dokładnie sprawdzać skład produktów, przed ich spożyciem. Najgroźniejszym objawem alergii na jajka kurze jest wstrząs anafilaktyczny. W przypadku anafilaksji dochodzi do ogólnoustrojowych objawów, które zagrażają życiu i zdrowiu osoby uczulonej. Charakterystycznymi oznakami, świadczącymi o alergii na jajka jest biegunka, wymioty czy stany zapalne jamy ustnej. Do reakcji może dojść także ze strony układu oddechowego takich jak katar, duszności a nawet astma. Po zjedzeniu jajek obserwuje się także zapalenie spojówek czy objawy skórne jak pokrzywka.
Leczenie alergii na jajka
Tak jak w przypadku innych alergii pokarmowych, najskuteczniejszą formą leczenia jest dieta eliminacyjna. Metoda polega na wykluczeniu z codziennego jadłospisu nie tylko jajek, ale wszelkich produktów, które mogą zawierać białko oraz żółtko jaja kurzego. Lisa produktów zawierających tego typu substancje jest bardzo długa, począwszy od makaronów i wypieków, na alkoholu kończąc. Dieta powinna być zbilansowana. Brak białka kurzego należy zastąpić jego bezpieczną wersją, np. w postaci chudego mięsa, warzyw strączkowych czy tofu.
Alergia na jajka wraz z wiekiem występuje znacznie rzadziej. Odpowiednia dieta pomaga w codziennym funkcjonowaniu, bez niepokojących reakcji alergicznych. Przy podejrzeniu uczulenia u naszego dziecka, najlepiej skonsultować się z alergologiem.
Katarzyna Antos