biegunka

Biegunka jest jednym z objawów alergii pokarmowej u dziecka. Podpowiadamy rodzicom jak pomóc dziecku i postępować przy biegunce.

Alergia pokarmowa przyczyną biegunki?

Wśród przyczyn biegunki, czyli luźnych stolców oddawanych co kilka godzin, znajdziemy różne czynniki. Tę nieprzyjemną dolegliwość mogą wywołać rotawirusy, bakterie, pasożyty czy alergeny. Uczulenia pokarmowe bardzo często są diagnozowane u dzieci. Oprócz alergii, także przy nietolerancji pokarmowej np. mleka lub glutenu, mogą pojawić się problemy układu pokarmowego, w postaci biegunki. Schorzenie to ma postać ostrą lub przewlekłą. W przypadku tej drugiej opcji, dolegliwości mogą trwać nawet 2 tygodnie. Często towarzyszy im także gorączka czy ból brzucha. Objawy przypadłości mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu dziecka, co jest bardzo groźne dla jego zdrowia i życia. Dlatego rodzice powinni posiadać wiedzę na temat sposobów radzenia sobie przy biegunce dziecka.

Postępowanie przy biegunce

biegunka

Przy nasilonych objawach należy udać się do lekarza. Nie ma co czekać, tylko trzeba reagować. Pediatra będzie wiedział jak pomóc maluchowi. Zdiagnozuje także przyczynę dolegliwości. Rodzice mogą podać dziecku podczas biegunki odpowiednie środki. Nie można zapomnieć o stałym nawadnianiu dziecka. Dzięki uzupełnianiu płynów nie dopuścimy do odwodnienia, co może zakończyć się poważnymi skutkami na zdrowiu. Podczas biegunki podajemy dziecku wodę lub słabą herbatkę. Zapomnijmy o słodkich napojach i sokach. Oprócz tego warto także dać maluchowi elektrolity, które uzupełnią niezbędne składniki. Płyny dajemy w małych ilościach, przez smoczek, strzykawkę lub słomkę. Niezwykle pomocne przy tego typu dolegliwości są probiotyki. Pomogą szybciej zwalczyć uporczywą biegunkę. Zdrowe bakterie unormują florę jelitową i wzmocnią odporność malucha. Leczenie antybiotykami zalecane jest tylko w przypadku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Przy biegunce ważna jest także właściwa dieta. Powinna być lekkostrawna, aby nie uszkodzić układu trawiennego. Gotowany ryż czy marchewka będą odpowiednimi produktami spożywczymi dla naszego dziecka. Przy nietolerancji pokarmowej czy uczuleniu na konkretny produkt, należy jak najszybciej go odstawić i skonsultować się z alergologiem. Takie zachowanie jest konieczne, jeśli objawy powtarzają się każdorazowo po jego spożyciu.

Niezbędna wiedza pozwoli rodzicom opanować sytuację. Umożliwi szybką pomoc w przypadku biegunki. Właściwe postępowanie sprawi, że nasz maluch poczuje ulgę i szybko wróci do pełni zdrowia.

Katarzyna Antos