Odpowiednia dieta dziecka jest podstawą prawidłowego rozwoju. W przypadku alergika, powinniśmy poświęcić nieco większą uwagę przy doborze nowych, zdrowych produktów oraz okresu ich wprowadzania.
Nowe smaki w diecie
Niemowlę jest karmione mlekiem. W najlepszym przypadku pokarm ma postać naturalną. Z powodu alergii pokarmowych czy różnych chorób, można podawać dziecku mleko zastępcze. Takie produkty stanowią pierwsze smaki w diecie dziecka. Pole manewru jest więc na początku jego życia dość ograniczone, ale rozwija się wraz z wzrostem dziecka. Pediatrzy zalecają wprowadzanie nowych smaków u alergików dopiero po ukończeniu 16. tygodnia życia. O ile dziecko nie wykazuje żadnych niepokojących objawów alergii i jest w pełni zdrowe. W przypadku takich produktów jak gluten, które są częstymi alergenami, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Gdy dziecko niechętnie próbuje nowych pokarmów w wieku 5-6 miesięcy, także należy zasięgnąć porady lekarskiej. Zbyt późne wprowadzenie do diety malucha produktów zbożowych, mięsa oraz jaj może skutkowa nasilonymi objawami alergii lub jej rozwojem u zdrowych dzieci.
Zasady wprowadzania nowych produktów
Rozszerzanie diety alergika musi odbywać się stopniowo. Dane produkty należy wprowadzać pojedynczo. Na początku podajemy dziecku małe dawki przez około 5 dni. Następnie zwiększamy dawkę produktu pokarmowego, cały czas obserwując, czy nie pojawiają się żadne niepokojące objawy. W przypadku wystąpienia dolegliwości należy odstawić dany produkt i zwrócić się do alergologa lub pediatry. Jeśli dziecko po wprowadzeniu danego produktu czuje się dobrze, możemy dodać do jadłospisu kolejny nowy pokarm.
Produkty niebezpieczne dla alergika
W przypadku stwierdzonej alergii pokarmowej rodzice muszą być czujni także przy robieniu zakupów. Uważne czytanie etykiet to obowiązek przy tego typu uczuleniu. Niektóre z popularnych produktów spożywczych takich jak kakao, miód czy orzechy są silnymi alergenami, które mogą reagować także w wyniki alergii krzyżowych. Jedno uczulenie nie wyklucza drugiego, dlatego zachowanie ostrożności jest konieczne. Przy diecie eliminacyjnej, czyli wykluczającej alergizujące pokarmy, możemy a wręcz powinniśmy podawać dziecku nowe produkty. Wystarczy robić to z zachowaniem rozsądku. Dziecko cały czas rośnie, więc nowe smaki i pokarmy są potrzebne do prawidłowego rozwoju. Alergikom warto podawać preparaty zastępcze, które dostarczą niezbędne witaminy i minerały, niezbędne w zdrowym żywieniu.
Testy prowokacji
Testy prowokacji pokarmowej wykonuje się u alergika raz na jakiś czas, aby móc kontrolować alergię pokarmową u dziecka. Badania te pozwalają na obserwację reakcji alergicznych oraz zachowanie większego bezpieczeństwa przy rozszerzaniu diety dziecka. Prowokację przeprowadza się zazwyczaj co pół roku, po wcześniejszej konsultacji lekarskiej.
Katarzyna Antos