Nie wszyscy przykładają do higieny wystarczająco dużo uwagi. W przypadku alergików, wszelkie ręczniki oraz pościel to tekstylia, z którymi należy obchodzić się w taki sposób, aby nie zaszkodzić dodatkowo swojemu zdrowiu. Czy odpowiednio o nie dbamy?
Alergie skórne oraz wziewne
Uczulenie skórne bywa bolesne, ponieważ towarzyszy mu często świąd skóry. Podrażniona skóra trudno się goi. Powstają rany, co w kontakcie z bakteriami może zakończyć się poważnym zakażeniem. Alergicy uczuleni na wszelkiego rodzaju pyłki, grzyby i pleśnie również nie mają łatwego życia. Pomieszczenia pełne kurzu czy te wilgotne są idealnym środowiskiem dla rozwoju roztoczy i pleśni, szkodliwych dla układu oddechowego. W przypadku higieny alergików, ogromną rolę odgrywają ręczniki i pościel. Jednak nie zawsze wiemy jak o dbać.
Ręczniki
Z ręczników korzystamy każdego dnia. Wiszą w naszych łazienkach, służąc wycieraniu mokrego ciała. Osoby szczególnie dbające o czystość pewnie wymieniają je co kilka dni, o ile nie codziennie. Większość z nas oddaje ręczniki do prania dopiero, gdy zaczynają brzydko pachnieć. Wycierając ciało, na materiale pozostaje nasz naskórek, co jest idealną pożywką dla rozwoju bakterii. Do tego dochodzi wilgoć i klimat panujący w łazience. Nawet jeśli ręcznik dobrze wyschnie, nie oznacza tego, że jest czysty. Ręcznik powinniśmy wymienić już po trzech użyciach. Taką zasadę powinni zapamiętać także alergicy, ponieważ przy uczuleniach skórnych, dbanie o skórę to podstawa pielęgnacji. Do prania ręczników nie używamy płynów do płukania, ponieważ tego typu środki zmniejszają absorpcję wody. Jeśli chcemy uniknąć zakażeń wirusowych czy grzybicznych, często wymieniajmy ręczniki i pozostawiajmy do całkowitego wyschnięcia.
Pościel
Pościel to także ważna rzecz w przypadku alergika. Osoby uczulone powinny zmieniać ją raz w tygodniu. Pozostali mogą to ze spokojem czynić raz na dwa tygodnie. Zmiana pościeli to podstawa, ale nie możemy zapominać o roztoczach. Mikroskopijne pajęczaki uwielbiają wszelkiego rodzaju tkaniny, więc na łóżku alergika ich nie zabraknie. Są jednak skuteczne sposoby, które pozwolą zniwelować ich ilość. Zawsze prasujmy pościel. Roztocza giną w wysokiej temperaturze. Podczas zimowych mrozów warto wietrzyć nasze poduszki i kołdry, a latem możemy suszyć pranie na zewnątrz. Alergicy, którzy lubią spać nago, powinni jeszcze częściej zmieniać pościel. Zawsze można zainwestować w pościel antyalergiczną, co nie zmienia faktu, ze ją także należy regularnie zmieniać i prać. Łóżko przykrywamy często kocem, pod którym czasem śpimy. Na nim również gromadzą się roztocza kurzu, dlatego raz w miesiącu oddajmy koc do prania. Zadbajmy również o to, aby był wykonany z takiego materiału, który nie podrażni wrażliwej skóry.
Zadbana pościel i ręczniki świadczą nie tylko o czystym mieszkaniu, ale przede wszystkim o tym, że wiemy jak ważne jest nasze zdrowie. Wprowadzając w życie kilka prostych zasad jesteśmy w stanie uniknąć nieprzyjemnych objawów alergii lub choć odrobinę je zmniejszyć.
Katarzyna Antos
U nas nie ma możliwości założenia niewypranej, nowej pościeli na pościel, bo te związki które tam się jeszcze przed praniem znajdują wywołują silną reakcje alergiczną u syna. U nas świetnie sprawdza się też wietrzenie pościeli i ręczników latem wywieszam codziennie (mimo że mieszkam w bloku) teraz w okresie zimowym wystawiam przynajmniej raz na tydzień.
Co do ręczników to ja wymieniam synkowi je po 2 dniach na czyste, wyprane. Nawet piżamkę codziennie zakładam świeżą, bo widzę różnicę w stanie skóry.
Pościel może być jedynie bawełna, ręczniki kupiłam synkowi jak się urodził u jednego producenta dla maluszków i dla dużych i z wiekiem mu zamieniałam, miałam wtedy pewność, że są z tej samej tkaniny i pomimo wielu prań nadal sa przyjemne dla delikatnej skóry:)