Liść

Pyłki leszczyny i olchy to jedne z często uczulających alergenów. Jako pierwsza zaczyna pylić leszczyna, a następnie olcha. Stężenie pyłków w powietrzu jest różne dla danego regionu. Dlatego osoby mieszkające w dużych miastach mają objawy o większym natężeniu.

Dzieje się to za sprawą zanieczyszczeń środowiska oraz względnie przez efekt cieplarniany, co sprzyja opadowi pyłków w obrębie dużych miast. Mniejszy opad pyłków wykazują otwarte i mniej zabudowane przestrzenie.

Objawy pyłkowiny wywołanej pyłkami leszczyny i olchy mogą utrzymywać się przez pewien czas po okresie pylenia. Pyłki te dają także odczyn krzyżowy wraz ze sobą, jak i z brzozą.

Pyłki leszczyny i olchy – objawy

Leszczyna

Podstawowym objawem jest sezonowy nieżyt nosa, astma oraz inne objawy kliniczne. Pyłki leszczyny i olchy wywołują także zapalenie spojówek, wypryski powierzchniowe (u osób z nadwrażliwością na pyłki traw i chwastów), pokrzywkę kontaktową (z reguły u osób, które wykazują nietolerancję jarzyn lub owoców), a czasem ostrą pokrzywkę.

Zapobieganie

Przed pyłkami drzew trudno się ustrzec, ponieważ kurz domowy jest także źródłem aeroalergenów.

Aby zniwelować ilość alergenów obecnych w mieszkaniu warto zaopatrzyć się w odkurzacz z filtrem HEPA:, daje on lepszy efekt niż sprzątanie odkurzaczem bez filtrów. Jeśli zostanie wykryta alergia na pyłki drzew lekarz alergolog zadba o odpowiednie leczenie, zapisując leki antyalergiczne.