Chociaż płodność utrzymuje się u wielu kobiet, aż do 45-ego roku życia, nie oznacza to, że późna ciąża jest całkowicie bezpieczna. Niesie ze sobą większe ryzyko, niż odmienny stan w przed ukończeniem trzydziestki.
Trudniejsze poczęcie
Pierwszym problemem, jaki mogą spotkać na swojej drodze do macierzyństwa kobiety po 35-tym roku życia, to trudności z zajściem w ciążę. Po przekroczeniu tej granicy wiekowej szybkie uzyskanie pozytywnego wyniku na teście ciążowym jest znacznie trudniejsze i często wymaga interwencji lekarskiej. Wraz z wiekiem zmienia się owulacja, gospodarka hormonalna, jak również zwiększa się ryzyko poronienia. W szczególnie trudnych przypadkach zdarzają się one nawet jedno, po drugim.
Późna ciąża a wady genetyczne dziecka
Późna ciąża to również większe ryzyko wad genetycznych u dziecka. Dotyczy to przede wszystkim zespołu Downa, na który częściej narażone są dzieci kobiet rodzących po 35-tym roku życia. W przypadku pań, rodzących jeszcze później, bo po 40-tce, okazuje się, że jedno dziecko na sto dotknięte jest wspomnianą wadą genetyczną. Poza nią może pojawić się również szereg innych problemów genetycznych, w tym zespół Edwardsa lub zespół Pataua. Trzeba pamiętać, że takie choroby to nie jedyne problemy, jakie mogą spotkać dziecko z późnej ciąży. Zagrożeniem dla malucha jest także zwiększone ryzyko pojawienia się wad serca, kręgosłupa, układu oddechowego, które mogą w znaczący sposób utrudniać mu przyszłe życie. Z tego powodu wykonywanie badań prenatalnych w przypadku kobiet, które przekroczyły trzydziestkę jest podwójnie ważne.
Powikłania ciążowe
Kolejnym zagrożeniem późnej ciąży jest większe ryzyko powikłań. To właśnie u kobiet, które zachodzą w ciążę po przekroczeniu 35 lub 40 lat częściej dochodzi do zgonów wewnątrzmacicznych oraz przedwczesnych porodów. Często na tyle wczesnych, że dziecka nie udaje się uratować lub jest ono narażone na wady rozwojowe.
Jednocześnie kobiety w późnej ciąży są grupą, które rodzą dzieci o za małej masie (hipotrofia płodu) albo o nadmiernej masie (makrosomia płodu), co nie jest korzystne ani dla malucha, ani dla matki, zwłaszcza przy nadmiernej wielkości. Jest to jedną z przyczyn cesarskiego cięcia, również wykonywanego częściej u pań w tej grupie wiekowej. Ze względu na ograniczenie bólu wydaje się to dobrym rozwiązaniem, jednak trzeba pamiętać, że rany po operacji goją się znacznie dłużej i boleśniej.
Dolegliwości ciążowe i choroby w ciąży
W późnej ciąży zagrożone jest nie tylko dziecko, lecz również matka. Nie oznacza to, że każda kobieta, która przekroczyła pewną granicę wiekową będzie mieć problem z ciążą i jej donoszeniem, jednak konieczne jest posiadanie świadomości stopniowych ograniczeń ciała.
Im jest się starszą, tym wyraźniejsze mogą być wszystkie dolegliwości ciążowe od mdłości i wymiotów, po wrażliwość na zapachy oraz smaki. Z czasem mija to, jak w każdej ciąży, jednak na kilka z możliwych chorób nie pomoże wąchanie koperku ani innych ziół. Zagrożeniem, jakie niesie ze sobą późna ciąża jest cukrzyca ciążowa oraz nadciśnienie tętnicze. Znacznie częściej pojawia się również depresja poporodowa lub znaczący spadek libido, który odbija się na codziennym życiu.
Karolina Skrzek