Sosna to drzewo, które rośnie właściwie w całej Europie, Ameryce Północnej, a także w Nowej Zelandii. Nie straszne jej żadne podłoże. Rośnie na glebach piaszczystych, kamienistych oraz na torfowiskach. Sosna, znana także pod nazwą pinia, potrzebuje dużo światła. Doskonale znosi skrajne warunki klimatyczne — dobrze znosi zarówno wysoki mróz, jak i suszę.
Sosna wiatropylna
Sosna jest rośliną wiatropylną. Oznacza to, że jej pyłek jest przenoszony przez wiatr, a nie przez owady czy inne zwierzęta. To powoduje, że pyłek sosny rozpraszany jest przez ruchy powietrza, co umożliwia zapylenie kwiatów żeńskich przez pyłek z kwiatów męskich. Pyłek sosnowy często można zauważyć w formie żółtego osadu na różnych powierzchniach typu samochody czy okna.
Kwiatostany męskie wytwarzają pyłek, który jest bardzo drażniący dla alergików. Musisz wiedzieć, że produkują one duże ilości pyłku — z jednego kwiatu drzewo wytwarza aż 157 tys. ziaren! Unoszą się one w powietrzu dzięki pęcherzykom powietrza – każde ziarenko ma dwa takie pęcherzyki.
Pylenie sosny zaczyna się z początkiem maja, ustaje mniej więcej w połowie czerwca.
W tym okresie wszystko wokół najczęściej jest żółte od pyłku. Najlepiej widać to po deszczu w kałużach i wszelkich akwenach wodnych.
Bardziej drażni niż uczula
Pyłki drzew iglastych uczulają raczej rzadko, ponieważ pyłki sosny są dość duże w porównaniu do pyłków innych roślin wiatropylnych, co sprawia, że rzadziej powoduje alergie. Ze względu jednak na ilość i natężenie pylenia, pyłek sosny może być dla alergików wyjątkowo uciążliwy.
Jeśli już jednak okaże się, że jesteśmy uczuleni musimy uważać na tzw. owoce oleiste czyli wszelkiego rodzaju orzechy i migdały, ponieważ zachodzi w tym przypadku zjawisko tzw. alergii krzyżowej.
Objawy alergii na pyłek sosny
Uczulenie na pyłek sosny jest stosunkowo rzadkie w porównaniu do innych alergii na pyłki. Może ono jednak powodować podobne symptomy do innych alergii wziewnych. Jakie są najczęstsze objawy uczulenia na pyłki sosny?
Do najczęściej występujących objawów alergicznych należą:
- katar sienny, czyli wodnisty, przewlekły wyciek z nosa, któremu towarzyszy zatkanie nosa;
- kichanie, które nasila się zwłaszcza na świeżym powietrzu,
- świąd – może występować w nosie, gardle, oczach oraz na skórze;
- podrażnienie oczu.
Alergia wziewna na pyłki sosny może powodować także kaszel, duszności, zmęczenie oraz problemy skórne objawiające się wysypką lub pokrzywką.
Pamiętaj, że okres pylenia sosny najczęściej występuje późną wiosną, czyli w maju i czerwcu. Objawy możesz złagodzić unikając kontaktu z pyłkiem — najlepiej nie wychodzić na zewnątrz w godzinach największego stężenia pyłków. Jeśli musisz wyjść z domu, to dobrze jest po powrocie zmienić ubranie, a nawet umyć włosy.
W czasie wystąpienia objawów stosuj leki przeciwhistaminowe lub krople do oczu. W przypadku cięższych objawów, takich jak duszności, skonsultuj się z alergologiem.