Alergiczne zapalenie spojówek występuje samodzielnie lub z inną alergią, a jego objawy – takie jak łzawienie, świąd oczu, obrzęk spojówki są wyjątkowo dokuczliwe i uniemożliwiające codzienne funkcjonowanie czy pracę.
Choć istnieje kilka rodzajów alergii oczu to najwięcej pacjentów cierpi na sezonowe zapalenie spojówek (SAC), wywoływane przez pyłki, grzyby i alergeny zwierzęce, występujące z zapaleniem błony śluzowej nosa, które zwykle ujawnia się przed lub w okresie dojrzewania.
Czym jest VKC?
Wielu Polaków cierpi też na wiosenne zapalenie spojówki i rogówki, tzw. VKC czyli przewlekły stan, najczęściej występujący u chłopców między 5 a 25 rokiem życia, który nasila się wiosną i może powodować uszkodzenia rogówki.
U 75 proc. pacjentów z VKC dodatkowo występuje astma i wyprysk alergiczny. Na te wiosenne problemy oczu często cierpią całe rodziny – dlatego dopóki w powietrzu nie ma jeszcze uczulających pyłków warto pokusić się o zrobienie testów alergicznych i dobrze zapoznać przed sezonem z kalendarzem pylenia
Zapobieganie problemom oczu
Przyjmowanie olopatadyny min. na 2 tygodnie przed pojawieniem się alergenu zapobiega wystąpieniu alergii lub znacznie łagodzi jej przebieg. Jednak większość z nas leczy już po fakcie, starając się w miarę szybko zareagować na silne podrażnienia, natomiast o profilaktyce wciąż się zapomina. A problem w coraz większej mierze dotyczy mieszkańców największych aglomeracji – jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań czy Katowice, gdzie stężenie alergenów jest duże a nasza odporność coraz mniejsza.