Test RAST w diagnostyce alergii może okazać się pierwszym krokiem do walki z uciążliwym uczuleniem.
Rozpoznanie alergii
Alergia to problem wielu osób. Z uczuleniem borykają się dzieci i dorośli. Uczulać może wszystko. Ogromna ilość alergenów utrudnia ich dokładne rozpoznanie. Diagnostyka alergii opiera się przede wszystkim na specjalnych testach. Umożliwiają one właściwą diagnozę co do rodzaju uczulenia. Razem z wywiadem i obserwacją pozwalają podjąć dalsze kroki w walce z uczuleniem. Wśród najpopularniejszych testów wyróżnia się testy skórne i z krwi pacjenta.
Test RAST w diagnostyce alergii
Test RAST czyli radio alergosorbent test wykrywa przeciwciała IgE dla alergenów testowanych w krwi potencjalnego alergika. Tego typu badanie wykonuje się u dzieci przed 3 rokiem życia, u których jeszcze nie można wykonywać testów skórnych. Test radioalergosorpcji jest znaną i powszechnie stosowaną metodą diagnostyczną. Cechuje się przede wszystkim bezpieczeństwem, ponieważ nie wymaga bezpośredniego kontaktu człowieka z alergenem, więc nie ma mowy o reakcjach alergicznych tak jak w przypadku innych testów. To także duże udogodnienie dla pacjentów, którzy muszą przyjmować stale leki antyhistaminowe, co w przypadku badania skórnego wymaga ich odstawienia. Test RAST wykonuje się w warunkach laboratoryjnych. Pobiera się próbkę krwi pacjenta a następnie oznacza się stężenie swoistych przeciwciał IgE do konkretnych alergenów. Wyniki pokazują na jakie alergeny jest uczulona osoba, której próbka została zbadana. RAST pozwala rozpoznać alergeny roztoczowe, pleśniowe, zwierzęce oraz pyłkowe. Taką metodę wykorzystuje się również w sytuacji, kiedy objawy alergii są nasilone a wyniki testów skórnych nie zgadzają się z wywiadem.
Test RAST to popularna metoda, stosowana w diagnostyce alergii, szczególnie u małych dzieci. Aby wykonać taki test wystarczy udać się do alergologa i zapytać o badanie. Testy alergiczne to najskuteczniejsza forma rozpoznania uczulenia. Uzyskane z nich wyniki to podstawa do skierowania właściwego leczenia alergii i postępowania przy jej reakcjach.
Katarzyna Antos