kompleksowe-wsparcie-przy-atopowym-zapaleniu-skory

Skóra stanowi zewnętrzną barierę organizmu, pełni ona szereg ważnych funkcji, m.in. uczestniczy w termoregulacji i przyswajaniu wapnia, ponadto chroni organizm przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak mróz, wiatr, promieniowanie słoneczne czy mikroorganizmy. Niestety, u chorych na AZS skóra nie funkcjonuje prawidłowo, ponieważ występuje u nich defekt bariery naskórkowej.

Atopowe zapalenie skóry – choroba o podłożu genetycznym

AZS to przewlekła, nawrotowa i zapalna choroba skóry. Na ciele osób borykających się z tą przypadłością obserwuje się pęcherzyki i grudki.  Atopikom często towarzyszy nasilony świąd, który prowokuje ich do drapania, co z kolei prowadzi do wtórnych nadkażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych. AZS zaliczamy do chorób o podłożu genetycznym, oznacza to, iż zaburzenia w strukturze i funkcjonowaniu naskórka oraz nieprawidłowości w działaniu układu odpornościowego można odziedziczyć po przodkach. Czynniki zewnętrzne, w tym alergeny wziewne i pokarmowe, mogą nasilać objawy atopowego zapalenia skóry. Ponadto AZS mogą towarzyszyć odbarwienia skóry powstałe wskutek miejscowego działania leków sterydowych, które podaje się chorym w celu złagodzenia dolegliwości towarzyszących tej przypadłości.

Głównymi objawami AZS są suchość skóry i świąd. Z powodu defektu bariery naskórkowej obserwuje się wzrost przeznaskórkowej utraty wody oraz zmniejszenie ilości lipidów międzykomórkowych.  W rezultacie skóra staje się coraz bardziej sucha i pojawia się silny świąd.

pielegnacja-skory-atopowej

W przebiegu AZS wyróżniamy 3 fazy. Pierwsza z nich to faza niemowlęco-dziecięca, która trwa od 3. miesiąca życia do 4. roku życia. Pierwszymi objawami  atopowego zapalenia skóry są rumieniowe plamy i przebarwienia. U tak małych dzieci świąd, który towarzyszy AZS, powoduje rozdrażnienie i zaburzenia snu (dziecko nie lokalizuje jeszcze miejsc zmienionych chorobowo i nie drapie się). Rozpoznanie dodatkowo utrudnia fakt, iż faza zaostrzenia zmienia się w fazę remisji. Drugą fazą atopowego zapalenia skóry jest faza dziecięca, która przypada na okres między 4. a 12. rokiem życia.  Może ona stanowić kontynuację już istniejącego AZS bądź zacząć się dopiero w tym wieku.  W fazie dziecięcej pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne na zgięciach łokci i kolan. Towarzyszy temu świąd, a dziecko drapiąc się, powoduje wtórne nadkażenia bakteryjne. Ostatnią fazą AZS jest faza okresu dojrzewania i okresu dorosłego (powyżej 12. roku życia). Podobnie jak faza druga, może być kontynuacją procesu chorobowego bądź dopiero jego początkiem.  Oprócz objawów charakterystycznych dla fazy drugiej pojawia się zaczerwienienie połączone ze świądem w obrębie górnych części ciała – twarzy, szyi i dekoltu. Skóra staje się gruba, a naskórek przerośnięty.

Czynniki środowiska takie jak niska temperatura, suche powietrze, dym tytoniowy, nieprzewiewana odzież i roztocza kurzu domowego mogą nasilać objawy choroby. Z kolei substancje chemiczne, wełna, syntetyczne tkaniny, mydła oraz gorąca kąpiel mogą podrażnić delikatną, atopową skórę. Unikać należy także kąpieli w wodzie morskiej i chlorowanej.

AZS jest chorobą przewlekłą, najczęściej niemożliwą do wyleczenia. Można jedynie łagodzić jej przebieg, stosując leki, specjalistyczne  probiotyki i odpowiednie emolienty. Okresy zaostrzeń choroby przeplatają się z okresami remisji (wyciszenia). Istotne jest stosowanie emolientów bez względu na fazę choroby.

Artykuł sponsorowany