Ziemniaki znają wszyscy. Polska kuchnia nie mogłaby się bez nich obejść. Jej wielbiciele mogą mieć problem, jeśli pojawia się alergia na ziemniaki.
Popularne ziemniaki
Ziemniaki są nie tylko w Polsce i uprawiane na ogromną skalę. To podstawa naszej kuchni. Te jadalne bulwy są nieodłącznym elementem codziennej diety dla wielu osób. Wyróżniamy różne odmiany ziemniaków, które sprawdzają się w określonych potrawach. Zawierają przede wszystkim skrobię oraz białka i aminokwasy. Również antocyjany czy fenole. Związki znajdujące się w tych dobrze nam znanych ziemniakach mogą działać przeciwnowotworowo. Ziemniaki to także źródło niezbędnej naszemu organizmowi witaminy C. Wiele osób nie docenia odżywczych wartości tych jadalnych roślin.
Alergia na ziemniaki
Alergia na ziemniaki występuje dość rzadko. Można zaobserwować ją u gospodyń domowych i pracowników lokali gastronomicznych. Uczulenie może mieć postać pokarmową, wziewną lub kontaktową. W przypadku alergii pokarmowej na ziemniaki, zwykle występuje ona razem z uczuleniem na białka roślin. Również pyłki roślin takich jak bylica czy brzoza może prowadzić do alergii krzyżowych. Część osób uczulonych miewa rekcje alergiczne tylko po spożyciu surowych ziemniaków, co udowadniają testy alergiczne. Z jedzeniem ugotowanych ziemniaków nie ma takich problemów.
Reakcja skórna może nastąpić w wyniku alergii kontaktowej podczas obierania ziemniaków. Wynikiem kontaktu ziemniakami może być pokrzywka, czyli zmiany skórne, charakteryzujące się zaczerwienieniem i wyraźnym stanem zapalnym. Osoby z alergią kontaktową raczej nie miewają objawów po spożyciu ugotowanych bulw.
Przyczyną uczulenia może być zawodowe uczulenie drogą wziewną. Osoby pracujące przy obróbce ziemniaków, ich obieraniu czy gotowaniu mogą odczuwać objawy alergii.
Co z tymi ziemniakami?
Uwielbiamy frytki, ziemniaki pieczone czy gotowane. Bez ziemniaków nie przyrządzimy pierogów ruskich czy pysznych placków. Na szczęście uczulenie na ziemniaki występuje bardzo rzadko, więc nie należy obawiać się reakcji alergicznych. Alergia zazwyczaj jest związana z innymi alergenami takimi jak pyłki czy lateks. Objawy występują jednak sporadycznie. Obróbka termiczna, którą poddaje się ziemniaki sprawia, że alergeny tracą swoje właściwości, więc możemy je jeść ze spokojem i smakiem.