Alergeny w kosmetykach to źródło problemów osób uczulonych. Nie zdajemy sobie sprawy ile szkodliwych substancji znajdują się w tego typu produktach. Najwyższa pora je bliżej poznać.
Kosmetyki – źródło alergii
Kosmetyki mają działanie upiększające i pielęgnacyjne. Ich celem jest poprawa wyglądu naszej skóry. Niektóre produkty mogą działać także drażniąco na nasze ciało. Tego typu produkty coraz częściej zawierają substancje syntetyczne, które mogą wywoływać liczne reakcje alergiczne.
Alergeny w kosmetykach
Ilość alergenów zawartych w kosmetykach jest ogromna. Receptury produktów kosmetycznych mogą zawierać różne składniki, a te nie zawsze są dobrze przyjmowane przez naszą skórę. Uczulać mogą zarówno produkty, które dłużej pozostają na skórze, tak jak np. szminki czy balsamy oraz te, które spłukujemy – szampony oraz mydła czy żele pod prysznic. Najwrażliwszym miejscem jest skóra twarzy, ale całe ciało jest narażone na działanie alergenów. Stopień reakcji jest zależny nie tylko od ilości kosmetyku ale również od rodzaju cery.
Związki antybakteryjne
To pierwsza grupa alergenów. Substancje takie jak rezorcyna, fenol czy siarka radzą sobie z tłustą i trądzikową cerą, ale mogą wywoływać podrażnienia skóry alergicznej. Znajdziemy je w kosmetykach złuszczających i przeciwbakteryjnych.
Produkty pszczele
Produkty pszczele takie jak miód, pyłek kwiatowy czy mleczko pszczele są często wykorzystywane w kosmetykach pielęgnacyjnych. W takim przypadku warto wykonać próbę uczuleniową zanim zastosujemy kosmetyk na większą powierzchnię ciała.
Alkohole i kwasy
Alkohol etylowy i kwasy owocowe to bardzo popularne składniki preparatów kosmetycznych. Znajdziemy je w tonikach, kremach czy maseczkach. Substancje te mogą prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry. Mogą ją nadmiernie wysuszyć i podrażnić. Warto więc uważnie sprawdzać skład kosmetyków podczas ich zakupu, szczególnie jeśli mamy skórę skłonną do podrażnień.
Olejki eteryczne
Olejki eteryczne pięknie pachną i są produktami głównie naturalnymi. Z reguły zawierają związki organiczne, pochodzenia roślinnego. Oprócz licznych zalet, mają także swoje wady. Mogą podrażniać skórę. Alergicy powinni szczególnie uważać na kosmetyki zawierające olejek miętowy, cytrynowy, cynamonowy czy melisowy. Osoby z jasną karnacją są bardziej narażone na niepożądane działanie olejków, nawet tych, powszechnie uznawanych za bezpieczne.
Substancje zapachowe i filmotwórcze
Zapachy to największa przyczyna uczuleń, wywołanych przez kosmetyki. Niebezpieczne są związki takie jak aldehyd i alkohol cynamonowy, eugenol, geraniol czy hydroksycytonellal. Równie dużą grupę stanowią kosmetyki kolorowe, a właściwie substancje filmotwórcze. Znajdziemy je w lakierach do paznokci. Skutkiem uczulenie może być podrażnienie nie dłoni ale powiek.
Trwałe farby
Producenci farb do włosów nie bez powodu zalecają wykonanie próby uczuleniowej. Użycie trwałej farby może zakończyć się reakcją alergiczną w postaci świądu, obrzęku skóry twarzy, szyi a nawet powiek. Stosując tą samą farbę nawet kolejny raz, powinno się wykonać próbę uczuleniową dla własnego bezpieczeństwa.