Przyprawy dopełniają smak naszych potrwa, ale nie dla wszystkich są zdrowe i bezpieczne. Problemem może okazać się alergia na przyprawy.
W świecie przypraw
Przypraw używa się od wieków. Choć teraz znajdziemy na sklepowych półkach różne mieszanki, kiedyś używano głównie tego, co znaleziono w lesie i na łące. Liczne zioła, nasiona, zasuszone owoce i warzywa do tej pory stanowią podstawę sztuki kulinarnej. Przypraw używa się na całym świecie, ale najbardziej znanym regionem, z ogromną ilością smaków i aromatów są Indie. Każde danie tej kuchni jest dopieszczone przez różne przyprawy, nadające im niesamowity smak i zapach. Bez przypraw nasze potrawy byłyby mdłe i nijakie. Niestety, niektóre z lubianych dodatków mogą uczulać.
Alergia na przyprawy
Przyprawy są bardzo zróżnicowane. Znajdziemy je w gotowych daniach, różnych produktach spożywczych, zarówno słonych i słodkich. Niestety nie bada się przypraw w bezpłatnych testach alergicznych, co utrudnia diagnozowanie alergii. Już samo wdychanie ich zapachu lub niewielka ilość w daniu, może wywołać reakcje alergiczne pod postacią skórną, pokarmową lub wziewną. Przez wzgląd na ich ilość, unikanie ich jet niezwykle trudne. Przygotowując samodzielnie posiłki musimy ostrożnie dobierać przyprawy. Wśród tych najbardziej uczulających znajdziemy sezam, curry, czosnek, cynamon, wanilię oraz czarny pieprz. Niebezpieczne dla zdrowia alergików mogą być wszelkie ziołowe mieszanki. Zawierają one różne zioła, co zwiększa ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Większość przypraw traci część swoich właściwości uczulających pod wpływem obróbki termicznej. Alergicy powinni jednak uważać na pieprz zielony i kajeński, ponieważ w ich wypadku wysokie temperatury nie mają żadnego znaczenia. Anyż i koper włoski zawierają szkodliwe alkaloidy i śluzy. Cynamon zaś jest źródłem alkoholi i aldehydów. Przyprawy mogą powodować także alergie krzyżowe. Wtedy zamiast jednego składnika, może uczulać nas nawet kilka. W przypadku reakcji alergicznej zaleca się stosowanie leków przeciwhistaminowych lub epinefrynę. Osoby uczulone na przyprawy często stosują ścisłą dietę.
Alergia na przyprawy jest bardzo rzadko diagnozowana. Mimo tego warto uważać na przyprawy, które dodajemy do potraw. Objawy alergii takie jak pokrzywka, zapalenie skóry czy problemy z układem oddechowym mogą być groźne dla zdrowia, więc warto sprawdzać skład produktów i dań, szczególnie, jeśli mamy skłonności do alergii.