Przewlekłe zapalenie oskrzeli
Zapalenie oskrzeli jest wywoływane przez wirusy (najczęściej) lub bakterie. Podczas infekcji w oskrzelach wytwarza się duża ilość śluzu. To z kolei powoduje kaszel – najpierw suchy, następnie z odkrztuszaniem wydzieliny. Chorobie towarzyszy lekko podwyższona temperatura i charakterystyczne odgłosy w oskrzelach. Kiedy zapalenie oskrzeli występuje kilkakrotnie pod rząd w ciągu roku lub męczący kaszel utrzymuje się przynajmniej przez trzy miesiące przez dwa kolejne lata, możemy mieć do czynienia z przewlekłym zapaleniem oskrzeli (PZO). Nieleczone lub źle rozpoznane PZO może prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, rozedmy płuc lub astmy.
Objawy PZO
Najbardziej charakterystycznym objawem przewlekłego zapalenia oskrzeli jest męczący, przewlekły kaszel, który trwa nawet kilka miesięcy. Podczas kaszlu następuje także wykrztuszanie wydzieliny – z reguły żółtozielonej, ale w niektórych przypadkach może to być wydzielina ropna, a nawet z krwią.
U chorego pojawiają się także rzężenia w trakcie oddychania oraz duszności, które mogą nasilać się przy aktywności fizycznej oraz przy zmianie temperatury powietrza (np. przy przejściu z ciepłego pomieszczenia do zimnego).