Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne? To ważne pytanie, na które postaramy się znaleźć odpowiedź.
Atopowe zapalenie skóry
U coraz większej ilości osób pojawia się problem atopowego zapalenia skóry. Dermatolodzy bardzo często diagnozują tę chorobę. Niestety, to schorzenie może pojawić się na każdy etapie naszego życia. Nie tylko u dzieci, ale również u dorosłych. Atopowe zapalenie skóry to choroba przewlekła. Jest przebieg bywa różny, zależy od wielu czynników. Stres niekorzystnie wpływa na stan skóry przy AZS. Głównymi jej objawami jest świąd skóry, wszelkie stany zapalne, zaczerwienienie i łuszczenie. Takie symptomy bywają bardzo uciążliwe i są źródłem kompleksów osób chorych.
Czy atopowe zapalenie skóry jest dziedziczne?
Przyczyn rozwoju atopowego zapalenia skóry szuka się wśród wielu czynników. Jednym z nich są geny. Dziedziczymy po rodzicach nie tylko kolor oczu, skóry czy włosów, ale także skłonność do różnych chorób. Atopowe zapalenie skóry to schorzenie złożone, które może występować rodzinnie. Prawdopodobieństwo choroby przy jednym rodzicu wynosi 30%, a przy oboju wzrasta nawet dwukrotnie. Dziedziczona jest nie sama choroba, ale geny odpowiedzialne za pracę układu immunologicznego. Atopia może także przeskoczyć jedno pokolenie, ujawniając się dopiero w następnym. Ryzyko jej wystąpienia, jest więc dość duże. W takim przypadku, atopowe zapalenie skóry możemy zaobserwować już do pierwszych dni życia dziecka bądź dopiero w jego dorosłym życiu. Przy ustaleniu przyczyny choroby skórnej pomaga wywiad lekarski i obserwacja skóry.
Geny związane z atopowym zapaleniem skóry
Geny, które są związane z atopowym zapaleniem skóry, są odpowiedzialne za różnicowanie komórek naskórka. Kodują odpowiednie białka, mutują i doprowadzają do pojawienia się objawów AZS na skórze człowieka. Badacze szacują, że postać zmutowanego genu występuje u połowy badanych na atopowe zapaleniem skóry. U tych osób obserwuje się zwykle podwyższony poziom całkowitego IgE, cytokin oraz uczulenie na alergeny pokarmowe lub powietrznopochodne, takie jak pyłki roślin.
Atopowe zapalenie skóry może być dziedziczne. Wszystko zależy od tego, czy w naszej rodzinie były przypadki zachorowań na to schorzenie. AZS to trudna choroba skórna, która wymaga długotrwałego leczenia i odpowiedniej pielęgnacji wrażliwego ciała. Miejmy nadzieję, że w przyszłości, naukowcy znajdą sposób na to, aby zniwelować liczbę chorych na AZS, ułatwiając tym samym życie wielu osobom.