By alergia spowodowana grzybami rozwinęła się, najpierw dochodzi do
- problemów jelitowych – zajęcia jelita przez grzyby Candida,
- uczulenia na grzyb, który stale przebywając w organizmie działa jak przewlekły alergen,
- organizm jest podatny na atopowe reakcje skórne – przez istniejącą lub już wyleczoną chorobę.
Przy AZS wywołanym grzybicą reakcje są jak w przypadku choroby już wcześniej wyleczonej. Np. jak przy alergii wziewnej – astmie alergicznej czy skutecznie leczonym katarze siennym, dlatego chorzy uznają, że nastąpił powrót leczonej alergii, wracają nieżyty oczu i napady kichania, ale nie alergia na mleko krowie czy na pszenicę.
Drożdżaki (Candida, występujące w różnych odmianach) atakują na ogół błony śluzowe – powodują problemy z zatokami i nieżyty nosa.
Candida albicans jest stale obecny na błonach śluzowych górnych dróg oddechowych. Jego działanie alergizujące jest relatywnie słabe, ale stały jednak kontakt z tym alergenem prowadzi do przewlekłych stanów alergicznych, prowadzących do blokady nosa i utraty węchu.
Candida albicans nie występuje w powietrzu – pacjenci mający te drożdżaki nie mają zatem problemów z zapaleniemspojówek i astmą sezonową.
Jednak w przypadku AZS – przewlekłego schorzenia zapalnego podwyższony poziom IgE występuje u 80% pacjentów; w surowicy krwi pacjentów udaje się wykryć przeciwciała IgE skierowane przeciwko Candida albicans czy toksynom gronkowcowym oraz grzybom rozwijającym się miejscach bogatych w gruczoły łojowe – na skórze głowy i szyi. powodującym łojotokowe zapalenie skóry i zapalenie mieszków włosowych.