Fotodermatoza to choroba skóry wywołana nadmierną ekspozycją na światło słoneczne, powiązana jest z wrażliwością na promieniowanie UV. Może występować zarówno u małych dzieci, jak i pojawiać się u osób dorosłych. Często okazuje się, że uczulenie na światło nie pojawia się tylko w sytuacji nadmiernej ekspozycji skóry na światło słoneczne, ale również podczas kontaktu ze słabym światłem słonecznym lub delikatnymi lampami fluorescencyjne znajdującymi się w pomieszczeniach domowych i biurowych.
Mechanizm powstania alergii słonecznej nie został do tej pory dokładnie poznany. Alergia pojawia się najczęściej w okresie wczesnej wiosny i lata, właśnie wtedy promienie słoneczne są najbardziej intensywne, natomiast skóra osoby uczulonej w dalszym ciągu nie jest przyzwyczajona do nadmiernej ekspozycji na słońce. Nasze organizmy potrzebują po okresie zimowym chwili na to, aby wytworzyć większą ilość barwnika skóry – melaniny, który za zadanie ma ochronę naszego organizmu przed negatywnym działaniem promieni słonecznych.
Fotodermatoza najczęściej objawia się zaczerwienieniem z drobną wysypką i delikatnymi bąblami. Do innych objawów należą: przebarwienia skóry, złuszczenie naskórka, czasami pojawia się również opuchlizna oraz biegunka.
Fotodermatoza – rodzaje
- Fotodermatoza genetyczna: choroba wynikająca z mutacji genów, jej przykładami są: schorzenie nazywane „skórą pergaminową”, zespół Blooma, zespól Rothmunda-Thompsona zespół Cockayne’a.
- Fotodermatoza idiopatyczna: jej przyczyny nie zostały jeszcze dokładnie poznane, występuje zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Jej przykładem są: przewlekłe zmiany posłoneczne oraz pokrzywka posłoneczna.
- Fotodermatoza metaboliczna: przyczyną problemów skórnych tego rodzaju są wahania biochemiczne oraz nieprawidłowości metaboliczne występujące w organizmie. Przykładem fotodermatozy metabolicznej jest porfiria powstająca na skutek zaburzenia działania enzymów.
- Fotodermatoza egzogenna: spowodowana jest kontaktem z substancją fototoksyczną, czyli taką, która powoduje uwrażliwienie organizmu na promienie słoneczne. Właściwości fitotoksyczne mogą posiadać niektóre leki (sulfonamidy, tetracykliny), rośliny oraz niewielki odsetek kosmetyków, w szczególności przeznaczonych do farbowania włosów.
Diagnoza i leczenie fotodermatozy
W celu postawienia odpowiedniej diagnozy dotyczącej fotodermatozy należy wykonać próby fototoksyczne, świetlne oraz rumieniowe. Pomogą nam one określić z jakim problemem musimy się zmagać i w jaki sposób możemy się leczyć.
Osoby zmagające się z zwiększona wrażliwością na słońce muszą unikać bezpośredniego kontaktu z nim. Jeśli zmagamy się z fotodermatozą, to jedynym sposobem jej leczenia może okazać się łagodzenie jej objawów. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego warto korzystać z wysokich filtrów słonecznych przez cały rok, nawet w okresie jesiennym i zimowym. Dzięki takiemu postepowaniu nie dopuścimy do powtarzających się ataków alergicznych naszego organizmu. Niestety, zdarza się, że dobranie odpowiedniego kosmetyku nie jest łatwym zadaniem, ponieważ skóra również na kremy może reagować alergią.
ale tego jest,tych nazw,określen…oj nauka idzie do przodu,ok lae słonce swoje robi;-((
Od paru lat na mojej skórze po pierwszym kontakcie ze słońcem pojawia się swędząca wysypka w postaci drobniutkich krostek, duża dawka calcium, allegra spożywane wiele dni i nic, RATUNKU 🙁