W American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine opublikowano analizę danych zebranych wśród ponad 300 tys. 13-14-latków z 50 krajów. Zapytano ich o to, jak często zażywają paracetamol czyli acetaminofen i czy wystąpiły u nich objawy typowe dla astmy lub egzemy czy innych chorób o podłożu alergicznym.
Badania wykazały, że istniał wyraźny związek pomiędzy zażywaniem paracetamolu a ryzykiem wystąpienia powyższych schorzeń. Nastolatkowie stosujący lek co najmniej raz w roku byli o 43 proc. bardziej narażeni na astmę niż rówieśnicy nie przyjmujący go wcale. Stosujący paracetamol co najmniej raz w miesiącu mieli ryzyko wyższe o 250 proc.
Ryzyko astmy
Ryzyko alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek było wyższe odpowiednio o 38 proc. i 240 proc., a ryzyko egzemy – o 31 proc. i 99 proc.
Naukowcy z całego świata badają, jak dalece paracetamol wpływa na ryzyko astmy, bo fakt, że wpływa jest już dawno udokumentowany. W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono też obserwacje w grupie 13-14-latków z astmą, którzy zażywali paracetamol lub ibuprofen z powodu gorączki. Gdy była ona spowodowana chorobą układu oddechowego częściej trafiali do lekarza z powodu ataku astmy po paracetamolu.
Jest wiele biologicznych przyczyn tłumaczących związek tego leku z wyższym ryzykiem objawów astmy i alergii. M.in. może on nasilać aktywność komórek odpornościowych, biorących udział w reakcji alergicznej czy hamować odpowiedź układu immunologicznego na infekcję rhinowirusami (małymi wirusami, wywołującymi przeziębienie), które często zaostrzają przebieg astmy u dzieci.
Źródło – “PAP/Rynek Zdrowia”, www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Naukowcy-paracetamol-zwieksza-ryzyko-astmy,100786,6.html