Gnijące ściany czy meble to przyczynek alergii wziewnych i skórnych, które mogą prowadzić do wielu powikłań oddechowych i skutecznie uprzykrzyć życie.
Wysoka wilgotność i ciepło to główne źródła pojawienia się zarodników grzybów i pleśni. Czasem przenoszone są z zewnątrz na ubraniach lub dostają się wraz z powietrzem.
Sposoby zabezpieczania
W miejscach z reguły wilgotnych (takich jak piwnice) postaraj się ograniczyć do minimum oddziaływanie alergenów pleśni lub grzybów. Może Ci w tym pomóc pomalowanie ścian farbą z dodatkiem środka antypleśniowego.
Jeśli jesteś też uczulony na środki chemiczne poproś, aby ktoś inny z domowników wykonał tę pracę za Ciebie. Tak samo istotne, a nawet jeszcze ważniejsze, jest dbanie o porządek i pozbywanie się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, zwłaszcza tych, które mogą lub już zaczynają gnić.
Obiekty, które przyciągają kurz i gromadzą kurz także sprzyjają rozwojowi uczuleń, głównie za sprawą znajdujących się w nich roztoczy. Sam fakt najczęstszego przeznaczenia takich pomieszczeń pewnie odwodzi Cię od tapetowania np. warsztatu w garażu, ale jeśli jednak przejdzie Ci to przez głowę, to odrzuć ten pomysł.
Tapety to znakomite miejsce do zasiedlenie przez niepożądane, bo wywołujące reakcje alergiczne drobnoustroje. Wszelkie plamy pleśni usuwaj przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonych środków. Sprawdź czy nie pojawiły się za szafką, półką lub w innym trudno dostępnym miejscu.