– od filcu, lateksu po piankę wellness i pełną gamę pokrowców, spełniających różne funkcje. Czym się kierować, by wybrać najzdrowszy?
Choć elastyczne materace lateksowe świetnie reagują na nacisk ciała, nie są polecane alergikom, którzy są uczuleni na lateks.
Dopasowują się bardzo dokładnie do naturalnych krzywizn i nierówności ludzkiej sylwetki, dzięki temu, że lateks zbudowany jest z milionów drobnych komórek, z których każda stanowi punkt podparcia. Technologię tę rozwijają m.in. magnetyczne materace lewitacyjne, gdzie stosuje się siłę wzajemnego oddziaływania magnesów – pole siłowe działające pomiędzy polami jednobiegunowymi wytwarza siłę odpychania, która utrzymuje magnesy w maksymalnej odległości.
Dzięki temu stworzono materac lewitujący, ponieważ człowiek śpiący unosi się w powietrzu. Czym większa jest odległość pomiędzy magnesami, tym mniejsze jest działanie siły odpychania. Przy obciążeniu magnesami zbliżającymi się do siebie siła odpychania się zwiększa.
Materace termoelastyczne układają się pod naciskiem ciała i reagują także na naszą temperaturę – pod wpływem ciepła emitowanego przez organizm miękną i dopasowują się do ciała bardzo dokładnie.
Materace wysokoelastyczne zaś są bardzo popularne w Europie Zachodniej, ale w Polsce wciąż mało znane. Są bardzo elastyczne, podobnie jak lateksowe, ale są znacznie lżejsze, stąd chętnie wybierane przez osoby starsze, które nie mają z nimi problemów przy obracaniu i przenoszeniu.
Materace służą ludziom
Większość materacy w dzisiejszej ofercie ma właściwości rehabilitacyjne i jest pomocna dla osób z problemami z kręgosłupem. Te kieszeniowe mają często 7 stref twardości (inny nacisk jest ciała w obręczy barkowej, a inny na poziomie bioder) nawet 1000 sprężyn, mechanizmy wentylujące i wiele zaawansowanych funkcji, co różnicuje oferty od ok. 750 do 4500 zł.