Dlaczego konopie indyjskie na listę alergenów trafiły dopiero teraz? Wynika to z uwarunkowań prawnych, do niedawna większość państw zakazywała posiadania marihuany. Ostatnio jednak sytuacja uległa zmianie, kolejne stany i państwa liberalizują prawo, tym samym zezwalając w mniejszym lub większym stopniu na palenie jointów.
Marihuana sprawcą alergii?
Nie każdy jednak wie, że legalizacja marihuany może nieść daleko idące konsekwencje dla osób, które nie korzystają z tej używki. Kontakt z dymem pochodzącym z jointów może przyczynić się do wystąpienia odpowiedzi alergicznej i zaostrzenia przebiegu astmy.
Legalny obrót marihuaną wiążę się również z zakładaniem plantacji i wzrostem stężenia pyłków konopi indyjskich w powietrzu. Wraz z wiatrem mogą zostać przeniesione na znaczne odległości. Temu problemowi postanowili przyjrzeć się naukowcy, swoje wnioski opublikowali w czasopiśmie „Allergy, Asthma & Immunology”.
Uczulenie na konopie indyjskie
Wiele wskazuje na to, iż ułatwiony dostęp do marihuany już niebawem przyczyni się do gwałtownego wzrostu alergii na marihuanę i pyłki konopi indyjskich. Uczulenie może manifestować się katarem, kaszlem, zapaleniem spojówek, jak również stanem zapalnym zatok. Do wystąpienia wspomnianych objawów może przyczynić się również bezpośredni kontakt z konopiami indyjskimi, z tym problemem prawdopodobnie najczęściej będą borykały się osoby zatrudnione do prac na plantacji. Znane są też przypadki, w których to styczność z pyłkami konopi, doprowadziła do rozwoju astmy.