Badania przedstawione na kongresie European Respiratory Society (ERS) w Amsterdamie poddawały ocenie kwasy tłuszczowe zawarte w produktach mlecznych – czy mogą one chronić przed rozwojem chorób alergicznych u dzieci.
Skład mleka
Oceniano skład mleka i efekty spożycia mleka w czasie ciąży oraz kontrolowano częstość występowania astmy i alergicznego nieżytu nosa u noworodków i małych dzieci.
Wyniki wykazały, że spożycie mleka w ciąży nie jest związane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia astmy i faktycznie chroni przed jej rozwojem.
Jednak kobiety, które jadły w tym czasie jogurt o niskiej zawartości tłuszczu (np. dietetyczny z owocami) raz dziennie z niemal 2-krotnie większym prawdopodobieństwem rodziły dzieci, u których diagnozowano astmę przed 7 rokiem życia. Dzieci te były też bardziej narażone na alergiczny nieżyt nosa.
Naukowcy sugerują, że składniki beztłuszczowego jogurtu mogą odgrywać rolę w zwiększaniu tego ryzyka. Do tego dochodzi styl życia, związany z niskotłuszczową dietą kobiet, która ma wpływ na zwiększenie ryzyka astmy.
Źródło – European Respiratory Society’s (ERS) Annual Congress