alergia na roztocza

Szacuje się, że 30% Polaków zmaga się z alergią, u połowy z nich objawy uczulenia mają nasilony charakter. Wielu rodaków zmaga się z nadwrażliwością na roztocza,  które są szeroko rozpowszechnione w naszych domach.  Te niepozorne pajęczaki najlepiej rozwijają się zimą, gdy włączamy  kaloryfery.

 

Co lubią roztocza?

Roztocza upodobały sobie nasze dywany, wykładziny, tapicerki mebli, pościele oraz maskotki.  Ludzki naskórek stanowi ich pożywienie, toteż przedmioty, które na co dzień mają z nim kontakt, należy regularnie czyścić.  Wilgotne i ciepłe pomieszczenia stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju roztoczy. Wbrew pozorom pajęczaki dobrze znoszą wietrzenie mieszkania, ale można zredukować ich liczbę, korzystając z odkurzaczy z filtrem HEPA.

Nasze babcie i mamy zaciekle zwalczały roztocza, uchylając okna i wymrażając pościel. Z najnowszych doniesień naukowych wynika, iż domowe sposoby przynoszą mizerne rezultaty. Wprawdzie ograniczają one ilość pajęczaków, ale nie w takim stopniu, jak wcześniej przypuszczano.  Aby zwiększyć efektywność walki z roztoczami, warto wyposażyć się w odkurzacze z filtrem HEPA. Osobom, które zmagają się z ciężką postacią alergii, a objawy uczulenia na roztocza utrudniają im normalne funkcjonowanie, zaleca się immunoterapię.

 

Dlaczego objawy alergii na roztocza zaostrzają się zimą?

Roztocza są naszym nieodłącznym towarzyszem, na naszych dywanach i pościeli żyją przez cały rok. Zimą najbardziej dają się we znaki, ponieważ stwarzamy im komfortowe warunki dla rozwoju. Gdy temperatura za oknem spada poniżej zera, odkręcamy gałki kaloryferów. W związku z tym, iż ciepłe powietrze wysusza drogi oddechowe, korzystamy z nawilżaczy powietrza lub rozkładamy na kaloryferze mokry ręcznik. Roztocza lubią temperaturę powyżej 25 stopni Celsjusza i wilgoć, nic dziwnego, że w takich warunkach intensywnie się namnażają.

alergia na roztocza

 

Kiedy warto poddać się odczulaniu?

Nasilone objawy alergii na roztocza utrzymują się przez cały sezon grzewczy,  to nie najlepszy czas na rozpoczęcie leczenia. Na rozpoczęcie immunoterapii należy wybrać inny termin, ale już w grudniu warto rozpocząć stosowne przygotowania.  Alergolodzy zalecają immunoterapię pacjentom, u których stwierdzono objawy kliniczne, a choroba ma charakter IgE-zależny.  Jak rozpoznać charakter choroby? W tym celu należy przeprowadzić testy skórne i krwi.

Odczulanie przynosi świetne rezultaty w przypadku alergii na roztocza. Udowodniono, iż przynosi ono wyraźną poprawę u 3 na 4 pacjentów poddanych immunoterapii.   Dzięki skutecznemu odczulaniu znikają dokuczliwe objawy alergii takie jak problemy z oddychaniem, pacjenci odzyskują również węch.

Im szybciej zostanie u nas zdiagnozowana alergia, tym lepiej. Udowodniono, iż w przypadku immunoterapii czas ma znaczenie.  Wcześnie podjęte leczenie pozwala sprawia, iż nasz system odpornościowy szybciej zaczyna tolerować alergen i przestaje traktować go jako zagrożenie.

Marlena