alergia na leki

Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich alergików. Zespół naukowców pod kierownictwem doktora Grzegorza Porębskiego opracował właśnie nową metodę diagnostyczną. Co różni ją od dotychczas stosowanych testów? Na korzyść nowoczesnej techniki diagnozowania uczulenia na leki przemawia jej szybkość.

Alergia  na leki –  problemy diagnostyczne

W czasach, gdy co roku wzrasta liczba osób nadwrażliwych na medykamenty,  rozwój diagnostyki stał się jednym z priorytetów alergologii.  Gabinety specjalistyczne przeżywają oblężenie. Na wizytę w poradni alergologicznej nierzadko trzeba czekać kilka miesięcy. Każdy chce poznać winowajcę, który odpowiada za objawy uczulenia.

Jak rozpoznać alergię na leki? Czy ta przypadłość manifestuje się w sposób jednoznaczny?  Uczuleniu na leki często towarzyszą zmiany skórne, które przyjmują charakter plamisto-grudkowy.  W  związku z tym, iż niepożądane dolegliwości mogą pojawić się na znacznej części ciała, wpływają one negatywnie na jakość życia pacjentów. Warto jednak podkreślić, iż problemy skórne nie są najgorszym, co może spotkać osobę uczuloną na leki.

uczulenie na leki

 

Zespół nekrolizy naskórka

Specjaliści ostrzegają przed ignorowaniem symptomów alergii na leki.  Jeśli zauważysz, że w twoim organizmie dzieje się coś niepokojącego, niezwłocznie zapisz się na wizytę u specjalisty. Gdy lekarz ustali przyczynę dolegliwości, będziesz mógł ją wyeliminować ze swojego życia. Alergolodzy podkreślają, iż kolejne spotkanie z uczulającym lekiem może doprowadzić do zespołu toksycznej nekrolizy naskórka.  Choć ta przypadłość jest rzadko spotykana, nie warto ryzykować.   Dlaczego zespół toksycznej nekrolizy naskórka jest groźny? U pacjentów, u których odnotowano tę gwałtowną reakcję organizmu, naskórek złuszcza się z 30% powierzchni ciała. W związku z tym zespół toksycznej nekrolizy naskórka stanowi zagrożenie dla życia.

 

Alergiku, wykonaj testy!

Osoby, które zgłaszają się do lekarza z podejrzeniem alergii na leki, powinny zostać skierowane na szczegółowe badania.  Ustalenie przyczyny dolegliwości przysparza jednak sporo problemów.  W celu rozpoznania alergenu wykorzystuje się dwie metody analityczne. W związku z tym, iż badania należą do czasochłonnych i skomplikowanych, ich przeprowadzenia podejmują się tylko nieliczne ośrodki.