Chorzy z problemami równowagi, koncentracji i pokrewnymi neurologicznymi nie zdają sobie sprawy z genezy swoich problemów zdrowotnych. Okazuje się jednak, że sprawcą bywa gluten, działający na organizm niczym specyficzna toksyna.
Może on powodować różnorodne objawy – od zawrotów głowy po drętwienie rąk i stóp.
Problemy celiaków
U około 10 proc. osób z celiakią rozwijają się objawy neurologiczne, jak podaje amerykańskie Centrum Neuropatii Obwodowej. Rozwija się ataksja – stan neurologiczny charakteryzujący się gwałtownymi ruchami oraz nieskoordynowanym chodem, wywołany przez nietolerancję glutenu.
Prowadzi ona do –
- trudności z koncentracją,
- utraty równowagi,
- częstych upadków,
- zaburzeń widzenia,
- kłopotów z chodzeniem,
- drgawek,
• problemów z oceną odległości.
U osób z nietolerancją glutenu jedzenie żywności z białkiem glutenu wywołuje reakcję autoimmunologiczną. Organizm atakuje gluten, produkując przeciwciała działające w taki sam sposób, jak przy obronie przed wirusami. Może to być efekt dysfunkcji jelit – uszkodzenie błony jelit hamuje wchłanianie składników odżywczych, często prowadząc do niedoborów składników odżywczych np. niedoboru witamin w organizmie.
Gluten wpływa na pracę mózgu
Naukowcy podejrzewają, że gluten wpływa też na pracę mózgu, co nasila produkcje przeciwciał do walki z nim.
Choć sam mechanizm i przyczyny w/w problemów nie są do końca rozpoznane, wiadomo jednak, że spożywanie glutenu pogarsza stan zdrowia i nasila powyższe objawy.
Badania opublikowane w Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry już w 2003 roku potwierdziły, że dieta bezglutenowa zminimalizowała objawy ataksji i miała wpływ na ograniczenie produkcji przeciwciał antyglutenowych po roku stosowania.