Aktywność fizyczna nie tylko wpływa korzystnie na nasze zdrowie, ale też poprawia samopoczucie . Gdy ćwiczymy, w organizmie powstają endorfiny, zwane też hormonami szczęścia. Jeśli masz za sobą ciężki dzień, a rozwiązania problemów nie widać, wybierz się na popołudniowy jogging. Sport pozwala oderwać się od codzienności i na chwilę zapomnieć o zmartwieniach, niewykluczone, że po powrocie do domu wpadną nam do głowy ciekawe pomysły. Może wśród nich znajdzie się rozwiązanie problemu, który spędza ci sen z powiek?
Korzyści z uprawiania sportu
Sport posiada wiele zalet, pozwala spędzić wolne popołudnie w ciekawy sposób, uczy wytrwałości i stanowi doskonałą okazję do poznania nowych ludzi . Nic dziwnego, że alergicy nie chcą z niego rezygnować. Osobom, które biegają regularnie, niestraszny mróz czy deszcz. Kiepska pogoda nie jest w stanie odebrać im przyjemności, jaką daje jogging. Wbrew pozorom alergicy, w tym astmatycy, nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności fizycznej. Wystarczy, że spośród wielu dyscyplin, wybiorą tę, w której mogą się realizować.
Warto pamiętać, iż ogranicza nas tylko rodzaj alergii. Osoba uczulona na sierść konia, raczej nie zdobędzie złotego medalu w jeździectwie, ale może wiele osiągnąć w biegu na długie dystanse. Z kolei astmatyk, ze względu na swój stan zdrowia, raczej nie weźmie udziału w maratonie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uprawiał pilates. Jeśli nie jesteś pewien, czy może sobie pozwolić na daną formę aktywności fizycznej, zasięgnij opinii lekarza. Specjalista z pewnością zawęzi wybór, ale pośród dostępnych dyscyplin z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Ze sportu nie należy rezygnować, ponieważ odpowiednio dobrany trening służy zgrabnej sylwetce i dobremu samopoczuciu.
Alergia wziewna a aktywność fizyczna
Osoby, które zmagają się z alergią wziewną, mogą zastąpić wieczorny jogging ćwiczeniami na bieżni. W zamkniętych pomieszczeniach liczba alergenów ulega ograniczeniu, podczas gdy w pobliskim parku unoszą się pyłki roślin. Jeśli nie satysfakcjonuje cię oferta siłowni, możesz skorzystać z boiska do badmintona czy tenisa, które mieści się w specjalnie wybudowanej hali. Mecze przynoszą więcej adrenaliny niż podnoszenie ciężarów, podczas nich dajemy upustu wrodzonej potrzebie rywalizacji. Nie posiadasz rakiety tenisowej? Nie przejmuj się! Wiele firm, udostępniających kort, wypożycza również sprzęt. Wprawdzie na dłuższą metę warto zainwestować we własną rakietę, ale najpierw warto sprawdzić, czy nowa dyscyplina będzie dla nas satysfakcjonująca.
Dzieci, u których stwierdzono uczulenie na pyłki traw, raczej nie pójdą w ślady swojego idola, Lionela Messiego. Murawa na boiskach piłkarskich stanowi potencjalne źródło alergenów. Na szczęście w większych miastach coraz częściej powstają boiska na krytych halach, na których można kopać piłkę, nie zważając na pogodę i kalendarz pyleń. W tym miejscu warto zaznaczyć, iż z alergią na pyłki traw można skutecznie walczyć, poddając się odczulaniu. Jeśli zdecydujemy się na kurację, powinniśmy uzbroić się w cierpliwość. Na efekty będziemy musieli trochę poczekać. Odczulanie polega na wprowadzaniu do organizmu niewielkich porcji alergenu. Ich stężenie jest na tyle niskie, iż nie wywołują one niepożądanych reakcji. W miarę upływu czasu alergolog zwiększa ich koncentrację, a organizm zaczyna tolerować kłopotliwą substancję.
Jest tyle dyscyplin sportu, że nawet alergik znajdzie coś dla siebie:)