Podczas konferencji pod hasłem „Halo! ATOPIA – lepsze życie z Atopowym Zapaleniem Skóry – dzięki zaangażowaniu i determinacji Fundacji Alabaster – rodzice mogli skonfrontować z lekarzami problemy w leczeniu oraz prawidłowym rozpoznaniu choroby u swoich dzieci. A jak leczyć AZS?
– Tylko wielokierunkowe podejście może przynieść korzyści w leczeniu AZS – stwierdziła dr n. med. Anna Wójtowicz, alergolog. To stwierdzenie pokazuje, jak skomplikowaną chorobą jest atopia.
Jej leczenie wymaga współpracy alergologa, dermatologa, immunologa, dietetyka, pediatry i psychologa, a czasem również endokrynologa.
AZS oczami dermatologa i alergologa
Lidia Ruszkowska, dermatolog i pediatra, ordynator największego w Polsce Oddziału Dermatologii Dziecięcej w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym, współtwórczyni pomysłu na projekt Halo! ATOPIA, przypomniała, czym jest atopia.
– To stan zapalny usposabiający do powstawania znacznej ilości chorób atopowych, w tym również AZS – mówi. – Atopowe Zapalenie skóry to przewlekła, nawrotowa i zapalna choroba, która dotyka naskórka oraz skóry właściwej, cechuje się świądem z typowym umiejscowieniem, a także charakterystyczną morfologią zmian, współistnieje z innymi chorobami atopowymi u chorego lub jego rodziny.
Bardzo często w rodzinie chorego, przynajmniej jedno z rodziców ma atopię. Może się ona objawiać na skórze, jako astma atopowa, atopowy nieżyt nosa, czy inny rodzaj alergii.
Jak rozpoznać AZS?
AZS cechuje się świądem skóry, typowymi lokalizacjami w zależności od wieku, nawrotownością w przebiegu choroby. Może się ona objawiać na skórze, jako astma atopowa, atopowy nieżyt nosa, czy inny rodzaj alergii. U prawie 100% chorych występuje charakterystyczna suchość skóry.
Dr Anna Wójtowicz przypominała między innymi o alergii pokarmowej bardzo często współwystępującej z AZS u dzieci. – Objawy kliniczne alergii pokarmowej są różne i zależą od rodzaju produktu, patomechanizmu wywoływania alergii czy wieku dziecka. U dzieci mamy najczęściej do czynienia z alergią na białko mleka i jaja.