Pod względem chemicznym terpentyna jest mieszaniną pinenów. Wspomniane substancje nadają jej charakterystyczny zapach. Terpentyna ma postać bezbarwnej, oleistej cieczy. Nie rozpuszcza się w wodzie, ale wystarczy iskra, by uległa zapłonowi.
Pozyskiwanie terpentyny
Terpentynę uzyskuje się z żywicy sosny, w wyniku destylacji z parą wodną lub ekstrakcji benzyną karpiny sosnowej. Ze względu na swoje właściwości znalazła zastosowanie jako rozpuszczalnik farb i lakierów oraz przy produkcji past do obuwia. Terpentynę często wykorzystuje się przy zapaleniu opłucnej, odmrożeniach i nerwobólach. W wyniku nacierań wywołuje miejscowe przekrwienie, które odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie leczenia. Warto jednak pamiętać, iż terpentyna jest toksyczna, a jej spożycie może zakończyć się tragicznie.
Zmienny skład oleju terpenowego
Alergologia zalicza olej terpenowy do balsamów zestawu podstawowego. W związku z tym, iż tę oleistą ciecz otrzymujemy z surowca roślinnego, poszczególne produkty różnią się właściwościami. Skład chemiczny sosny (Pinus palustris i Pinus caribea) determinują takie czynniki jak klimat, dostęp do wody, rodzaj gleby i lokalna mikroflora. Terpentyna otrzymana z drzewa porastającego Beskidy może zawierać inne substancje niż olej uzyskany z rosyjskich iglaków.
Alergia na terpentynę – przypadłość zawodowa
Z przeprowadzonych badań wynika, iż terpentyna szwedzka uczula częściej niż francuska. Z alergią na tę mieszaninę najczęściej borykają się artyści, rzemieślnicy i robotnicy budowlani. Uczulenie na terpentynę można uznać za przypadłość zawodową. U osób, które na co dzień mają kontakt z farbami, tuszami i obuwiem, często dochodzi do rozwoju nadwrażliwości na produkt uzyskiwany z sosny.