Predyspozycje do alergii wynikają z wielu czynników, co przekłada się także na formę odżywiania. Na czym polega żywienie dzieci ze skłonnością do alergii?
Żywienie dzieci
Dieta dziecka to przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta. Produkty spożywcze powinny zawierać dużo witamin i minerałów, niezbędnych dla prawidłowego rozwoju i wzrostu najmłodszych. To co dajemy dzieciom do jedzenia ma znaczenie dla ich przyszłości, także rozwoju umysłowego. Zdrowe produkty zapewniają energię do działania i myślenia. Dzięki właściwej diecie, dziecko ma siłę i ochotę, by poznawać świat. W diecie dziecka nie może zabraknąć owoców, warzyw oraz białka, wspierającego zdrowe kości.
Żywienie dzieci ze skłonnością do alergii
Skłonność do alergii często dziedziczymy po rodzicach. Prawdopodobieństwo wystąpienia uczulenia zwiększa fakt, że choć jedno z rodziców jest alergikiem. Wśród czynników nie możemy pominąć również zbyt higienicznego trybu życia czy zanieczyszczenia środowiska. Dużą rolę odgrywa także przetworzone jedzenie. Nic dziwnego, że alergie pokarmowe to rosnący problem, szczególnie wśród najmłodszych. Żywienie dzieci ze skłonnością do alergii to przede wszystkim zwracanie uwagi na jakość i pochodzenie produktów spożywczych oraz ich skład. Często uczulają chemiczne dodatki, konserwanty i barwniki. W jedzeniu dostępnym w sklepach nie trudno o ich obecność. Rodzice alergików powinni świadomie wybierać produkty, czytając ich etykiety i sprawdzając skład. Najzdrowsze jest jedzenie jak najmniej przetworzone. Idealną opcją jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla dziecka. Nie każdy rodzic ma na to czas, więc chętnie sięgamy po gotowe dania. Wtedy warto wybierać takie, które mają krótki i bezpieczny skład. To co naturalne jest zdrowe, ale nie zawsze. Przy zakupie owoców i warzyw również należy zachować czujność. Chemiczne opryski czy inne substancje wzmacniające wzrost nie są korzystne dla zdrowia, szczególnie alergików. Sięgajmy więc po te plony, których znamy źródło pochodzenia. Kupujmy w ekologicznych sklepach, od sprawdzonych dostawców. Niektóre produkty tracą swoje właściwości alergizujące podczas obróbki termicznej. Starajmy się więc tak gotować, by w diecie dziecka nie zabrakło zdrowych produktów. Pamiętajmy również, że istnieją zamienniki uczulających składników. Dziecku ze skłonnością do alergii na mleko krowie, możemy spróbować podać mleko sojowe. W ten sposób dostarczymy organizmowi białka, a maluch nie będzie musiał rezygnować z ulubionych płatków śniadaniowych czy kaszki.
Rodzice muszą kierować się rozwagą i dobrem dziecka. Przy skłonnościach do alergii warto wykonać testy alergiczne, które rozwieją nasze obawy. Ostrożny wybór produktów zapewni dziecku zdrowy rozwój a nam pełnię spokoju. Żywienie dzieci ze skłonnością do alergii wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy, że zadbamy o to co podajemy naszym pociechom i będziemy na bieżąco obserwowali reakcje na podawane pokarmy.
Katarzyna Antos