Uczulenie – przyczyny, objawy i metody leczenia

Uczulenie manifestuje się na wiele sposobów. Zdarza się, iż towarzyszące mu objawy przemijają niezauważone. Za dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego obwiniamy niestrawność, zatrucie itp. W rzeczywistości ból brzucha, wymioty, biegunka czy niewinna wysypka nierzadko sygnalizuje alergię. Wśród symptomów uczulenia wymienia się zmiany skórne, zapalenie błon śluzowych. Czasem alergia przybiera postać choroby ogólnoustrojowej.

 

Alergia – przypadłość mieszkańców dużych miast

Choć na alergię może zachorować każdy, niezależnie od płci, wieku i miejsca zamieszkania, zauważono pewne korelacje. Osoby, które na co dzień przebywają w dużych miastach, częściej borykają się z uczuleniem, ponieważ powietrze, którym oddychają, jest skażone związkami siarki i azotu. Wspomniane substancje przyczyniają się do osłabienia układu immunologicznego. Jednocześnie podrażniają drogi oddechowe, tym samym torując drogę alergenom.  Gdy te ostatnie przedostaną się do błony śluzowej nosa, spojówek czy oskrzeli, pojawiają się dokuczliwe dolegliwości.

 

Co mnie uczula?

Jeśli podejrzewasz, iż za przewlekłym katarem stoi alergia, skorzystaj z pomocy specjalisty. Tylko lekarz w oparciu o przeprowadzony wywiad i testy alergiczne jest w stanie określić źródło problemów. Wczesne zdiagnozowanie uczulenia nie tylko pozwala złagodzić towarzyszące mu objawy, ale też chroni organizm przed rozwojem astmy i innymi schorzeniami.

 Uczulenie – przyczyny, objawy i metody leczenia

Najczęstsze objawy alergii

Choć alergia ma wiele twarzy, można wyróżnić grupę najczęstszych dolegliwości, z którymi borykają się alergicy. W związku z tym, iż są one mało specyficzne, łatwo można przypisać je innym chorobom. Jak odróżnić katar alergiczny od zwykłego przeziębienia? Ten pierwszy charakteryzuje się rzadszą, wodnistą konsystencją i utrzymuje się przez kilka tygodni. Jednocześnie pojawiają się ataki kichania i świąd.  Za alergiczny nieżyt nosa zazwyczaj odpowiadają pyłki roślin, ale uczulać mogą też perfumy, roztocza czy zanieczyszczenia obecne w powietrzu.

Uczulenie często manifestuje się zapaleniem spojówek. Chory skarży się na zaczerwienienie oczu, intensywne łzawienie, pieczenie i opuchliznę. Zapalenie spojówek często towarzyszy katarowi alergicznemu. Zaczerwienione oczy to efekt reakcji układu immunologicznego na pyłki roślin. Zapalenie spojówek najmocniej daje się we znaki wiosną, gdy roślinność budzi się do życia.

 

Jak leczy się uczulenie?

Zdiagnozowano u ciebie alergię? Prawdopodobnie będziesz musiał zmienić dotychczasowy tryb życia. Wprawdzie leki przepisane przez lekarza znacząco poprawiają samopoczucie, ponieważ łagodzą objawy alergii, ale nie likwidują źródła problemów.  Walka z uczuleniem zazwyczaj wiąże się z koniecznością unikania danego alergenu. Nie zawsze jest to proste, ponieważ nie mamy wpływu na substancje, które unoszą się w powietrzu. W przypadku alergii pokarmowych sytuacja jest nieco prostsza, ponieważ wystarczy wyeliminować z menu te składniki, które prowadzą do niepożądanych objawów.  Osobom, u których uczulenie mocno daje się we znaki i utrudnia normalne funkcjonowanie, podaje się leki antyhistaminowe, metyloksantyny, glikokortykosteroidy oraz kromony i adrenalinę.  W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się odczulanie, które ma na celu zwiększenie tolerancji organizmu na alergen.

 

Irmina