Skąd się bierze uczulenie na sierść?
Sierść zwierząt sama w sobie nie jest alergenem. Uczulenie powodują wszystkie czynniki, które znajdują się na sierści: ślina, złuszczony naskórek, resztki moczu, kurz, pyłki, drobinki trocin czy pokarmu. Alergenami są najczęściej białka pochodzenia zwierzęcego (z naskórka, śliny i moczu), dla których sierść jest tylko nośnikiem.
Jak wygląda uczulenie na sierść?
Objawy uczulenia na sierść występują po kontakcie z sierścią danego zwierzęcia (najczęściej kota, psa, konia, gryzoni). Wystarczy przebywać ze zwierzęciem w jednym pokoju lub znajdować się w pomieszczeniu, gdzie jest pozostałość po sierści, by pojawił się katar, napady kichania, łzawienie oczu, kaszel, trudności w oddychaniu, napady astmy. Po bezpośrednim kontakcie (głaskaniu, trzymaniu zwierzęcia na rękach) może pojawić się dodatkowo zaczerwienienie skóry, wysypka, swędzenie, bąble.
Jak poradzić sobie z uczuleniem na sierść?
Przy podejrzeniu uczulenia na sierść (jeśli objawy powtarzają się przy kontakcie ze zwierzęciem) należy zgłosić się do alergologa i wykonać testy skórne, które potwierdzą rodzaj alergii. Leczenie polega na wykluczeniu kontaktu z alergenami, czyli najczęściej prowadzi do usunięcia zwierzęcia z domu. Przy pojawieniu się objawów stosowane są leki antyhistaminowe. Czasami konieczne jest także leczenie astmy alergicznej.
Jeśli alergik jest odizolowany od głównej przyczyny występowania objawów uczulenia – czyli do sierści – najczęściej objawy ustępują i alergia nie powraca.