Choroby pasożytnicze bywają bardzo groźne. Pasożyty wywołujące choroby, takie jak toksoplazmoza w ciąży, mogą znajdować się w środowisku przyszłej mamy. Na co warto uważać?
Toksoplazmoza a koty
Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą, wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Żywicielem tego pierwotniaka są koty. Oocysty są wydalane razem z kałem zwierząt, po czym są rozsiewane przez wiatr. Mogą osiadać na pożywieniu, wodzie czy różnych przedmiotach. Przedostając się do mięsa także mogą zarazić człowieka. Zjedzenie niedogotowanego mięsa czy zanieczyszczonych owoców i warzyw, może skutkować zarażeniem toksoplazmozą. Oocysty mogą przedostać się także bezpośrednio przez rany na ciele człowieka lub spojówki, co zdarza się u lekarzy weterynarii.
Objawy choroby
Pasożyt w organizmie ludzkim przedostaje się do mięśni, węzłów chłonnych, rdzenia kręgowego i gałek ocznych. Powoduje szereg objawów, które mogą być niebezpieczne dla życia pacjenta. Zaliczamy do nich zapalenie opon mózgowych czy serca mięśniowego. U osoby zarażonej obserwujemy także powiększone węzły chłonne czy złe samopoczucie. Na szczęście choroba bardzo często przebiega zupełnie bezobjawowo, nie wywołując żadnych zniszczeń w organizmie. Możemy nawet nie wiedzieć, że przeszliśmy przez toksoplazmozę, co sprawia, że uodporniamy się na chorobę i więcej na nią nie zachorujemy.
Toksoplazmoza w ciąży
Inną sytuacją jest toksoplazmoza w ciąży. Kobieta spodziewająca się dziecka i oczekująca na poród, niekiedy nie wie, że właśnie przechodzi infekcję, wywołaną pierwotniakiem Toxoplasma gondii.W przypadku zakażenia nim jeszcze przed ciążą, nie ma powodów do obaw, ponieważ pasożyt nie ma san na ingerencję w płód. Poważniej robi się, gdy do zakażenia doszło już w trakcie ciąży. Infekcja może wywołać zapalenie łożyska, a wówczas zwiększa się ryzyko przejścia pasożytów do łożyska. Nie oznacza to jednak, że dziecko zostanie zarażone. Wszystko zależy od trymestru ciąży. Pasożyty są najbardziej niebezpieczne w pierwszym trymestrze ciąży. Ryzyko wynosi wtedy aż 75%. Zarażenie może zakończyć się poronieniem czy też uszkodzeniami płodu. W niektórych przypadkach, dziecko może urodzić się zdrowe, a z czasem mogą pojawić się niepokojące sygnały, takie jak uszkodzenia gałki ocznej czy mózgu, prowadzące do upośledzeń różnego typu. U większości polskich dzieci, zarażonych w okresie prenatalnym, nie obserwuje się żadnych objawów choroby.
Toksoplazmozę rozpoznaje się na podstawie badań na obecność przeciwciał IgG i IgM w krwi kobiety. W leczeniu, u kobiet ciężarnych stosuje się antybiotyki. W przypadku stwierdzenia choroby w ciąży, kobieta jest zmuszona do przyjmowania leków, aż do końca jej trwania. Po urodzeniu dziecka wykonuje się regularne badania u dziecka, by wykluczyć ewentualne następstwa choroby. Kobiety spodziewające się dziecka powinny dbać o higienę, nie wypuszczać kota na dwór oraz sprzątać po nim tylko w rękawiczkach. Należy także unikać kontaktu z obcymi kotami i ich odchodami oraz nie spożywać surowego mięsa.
Katarzyna Antos