Suplementacja wapnem - tylko z głową!

Gdy osteoporoza jest powszechna, a na nieżyty alergiczne cierpi 40% mieszkańców Europy suplementacja wapnem stała się wszechobecna, ale badania przeprowadzone w ostatnich latach wskazują, że zażywanie dodatkowo wapnia stwarza zagrożenie dla zdrowia serca.

Przyjmowanie wapna ma wiele zalet (poza nadmiernymi dawkami – ponad 2 tabletek dziennie, gdy wypłukuje tak potrzebny magnez z organizmu, doprowadzając np. do ciągłego zmęczenia, problemów z koncentracją, zaburzeń snu, bólu mięśni, zaburzeń rytmu serca, podatności na zmiany nastroju oraz kurcze łydek), wapń odgrywa bowiem kluczową rolę w utrzymywaniu zdrowia, lecz w czystej postaci nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Czego brakuje w tabletkach wapna?

Udowodniono, że tym, co najlepiej uzupełnia wapń, niezbędny kościom, ale nie będący składnikiem krwi jest witamina K2. Kiedy jej jest niski, wapń gromadzi się w naszej krwi i może prowadzić do zwapnień w tętnicach. Okazuje się, że osoby, które przyjmowały te witaminę miały o 50 proc. mniej problemów z odkładaniem się wapna w tętnicach i na ogół uniknęły prowadzących do zgonu problemów sercowo-naczyniowych.

Suplementacja wapnem - tylko z głową!

Jak działa wit. K?

Dzieje się tak, ponieważ witamina K2 zapobiega gromadzeniu się wapnia w tętnicach poprzez aktywację w naczyniach białka, które hamuje zwapnienie. Aktywuje również białka, które wspierają mineralizację kości. Te dwie ważne cechy pomagają zwalczać zarówno choroby serca i osteoporozy.

Eksperci podkreślają, że witamina K2 jest lepiej wchłaniana i zapewnia więcej korzyści dla kości i serca niż witamina K1. K2 pozyskiwana jest np. w procesie fermentacji soi w japońskim przetwórstwie spożywczym.

Wyizolowany wapń nie jest idealnym rozwiązaniem – w naturze składniki odżywcze (mineralne) występują łącznie, nawet spożywcze, z dodatkowymi składnikami odżywczymi, które poprawiają wchłanianie i zwalczają ewentualne negatywne skutki uboczne pożywienia.

Zestaw witaminowy do wapnia

W żywności pod różnymi postaciami wapń zawsze jest wzbogacony o składniki odżywcze takie jak wit. K, wit. D czy wit. A (bądź wszystkie łącznie), co nie jest przypadkowe. Badania wykazały, że występując razem witaminy te przyczyniają się do poprawy zdrowia.

Urozmaicona dieta, która dostarcza organizmowi dużo wapnia, witaminę K2 i inne ważne składniki odżywcze będzie najlepsza dla serca i kości. Wapno zaś w tabletkach wzbogacone dodatkowo np. w kwercetynę – dla alergików, także witaminę D3 i wit. C i magnez.

Warto zwracać uwagę na te suplementy, które nie zawierają substancji słodzących (aspartamu, sacharozy czy innych).
MN

Źródło – naturalnews.com