Jakie są najczęstsze alergeny występujące w otoczeniu młodzieży i jak zmiany środowiska wpływają na alergię u najmłodszych?
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry
To schorzenie jest najczęściej diagnozowanym rodzajem alergii kontaktowej i jego częstość wzrasta. Sugeruje się, że wynika to z coraz większej świadomości lekarzy albo większej liczby wykonywanych testów płatkowych lub obu tych przyczyn.
Najczęściej uczulające dzieci i młodzież substancje w końcu poprzedniej dekady to nikiel, kobalt, chrom, propolis, balsa peruwiański, mieszanka zapachowa i konserwanty tiomersal i Kathon CG. Trzy pierwsze to od dłuższego już czasu alergeny najbardziej odpowiedzialne za uczulenia kontaktowe u dzieci.
Alergeny
Nikiel np. znajduje się w kolczykach, zegarkach, guzikach, suwakach, bateriach, monetach, barwnikach, czekoladzie, orzechach. Co ciekawe – mimo prawnego ograniczenia zawartości niklu w przedmiotach codziennego użytku przez Unię Europejską, jest on wciąż najczęstszą przyczyną alergii kontaktowej.
Szacuje się, że w Unii 65 milionów obywateli w tym ponad 50 milionów kobiet cierpi na te przypadłość. Kobalt spotkać można na swojej drodze w malowanym szkle i porcelanie, stopach metali, zaś chrom w barwnikach tekstylnych, zapałkach, fotografii czy kosmetykach. W Polsce od 2007 roku do przełomu lat 2008/2009 zarejestrowano wzrost uczulenia na nikiel wśród siedmiolatków z wypryskiem z 30% do 35,9%.